PARTNER PORTALU
  • BGK

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu otwarte (zdjęcia)

  • pt    4 września 2015 - 09:02

4 września – we Wrocławiu otwarcie Narodowego Forum Muzyki. Będzie to największa w Polsce instytucja dedykowana wyłącznie muzyce.
W nowym gmachu odbędą się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, w najbliższym sezonie wystąpią wielkie gwiazdy, jak Wiedeńscy i Londyńscy Filharmonicy, pianista Lang Lang i trębacz jazzowy Wynton Marsalis. Nową salę zdążyła już skomplementować Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W chwili otwarcia Narodowe Forum Muzyki będzie największą w Polsce instytucją dedykowaną wyłącznie muzyce - podkreśla profesor Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Placówka o znaczeniu ogólnopolskim

- Będzie miała znacznie ważniejsze zadania do wypełnienie niż tylko zapewnienie komfortowego słuchania muzyki dla wrocławian i Dolnego Śląska. Będzie placówką ogólnopolską, makroregionalną - przypomniała minister. Jedyne, czego żałuję to fakt, że autor projektu NFM, Stefan Kuryłowicz, nie dożył tej chwili - ubolewa profesor Małgorzata Omilanowska. O projekcie pracowni profesora Stefana Kuryłowicza przeczytacie w Architekt NFM Ewa Kuryłowicz opowiada o budynku.

Na inauguracji wystąpią wrocławskie zespoły – Orkiestra Symfoniczna NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa, NFM Leopoldinum, Chór NFM. – Pragniemy, aby to było ich święto – podkreśla Andrzej Kosendiak.

W piątek 4 września na widowni zasiądą nie tylko zaproszeni goście, ale także melomani, którzy regularnie chodzili na koncerty do Filharmonii Wrocławskiej i udało im się wygrać bilet na ten szczególny dzień (o tym, kto wygrał dowiecie się stronie NFM Wrocław).

Prezydent Wrocławia podkreśla kilka aspektów towarzyszących otwarciu Narodowego Forum Muzyki.

– Dzięki temu, że powstało NFM doczekaliśmy się wspaniałej klasy zespołów muzycznych związanych z naszą filharmonią, poszerzyliśmy szkolnictwo muzyczne we Wrocławiu, co jest bezpośrednio związane z Narodowym Forum Muzyki – wylicza. – Nie zapominajmy wreszcie, że to projekt realizowany we współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Wrocław.

Z kolei po oficjalnym otwarciu NFM na 5 września zaplanowano drzwi otwarte. Przez cały dzień w NFM będzie można posłuchać koncertów (nie tylko muzyki poważnej, także jazzowych, undergroundowych i wybrać się na set techno party), a na placu przed gmachem obejrzeć spektakl przygotowywany z Wrocławskim Teatrem Lalek i show mappingu (video wyświetlane na fasadzie NFM).

W budynku Narodowego Forum Muzyki będą działać trzy punkty gastronomiczne. Bistro na parterze będzie czynne codziennie (począwszy od piątku 4 września) w godzinach 11.00-21.00. Do Drink baru (poziom -1) oraz kawiarni (poziom +4) będzie można zajrzeć na godzinę przed koncertem oraz w przerwie. Zjemy głównie słodkości, napijemy się kawy, herbaty, soków, drinków.

Co z obecnym budynkiem filharmonii?

Będzie dalej pełnił funkcję związaną z muzyką.

– Chcielibyśmy, aby stara filharmonia była połączona z nową szkołą muzyczną, jaka powstała przy ulicy Piłsudskiego. – Podpiszemy porozumienie informujące o tym, jak sala będzie mogła służyć wszystkim szkołom muzycznym we Wrocławiu i funkcjonować w życiu kulturalnym i edukacyjnym miasta – deklaruje prezydent Rafał Dutkiewicz.

Nagrywaniem w tym gmachu zainteresowany jest Zbigniew Preisner, który twierdzi, że stara filharmonia ma dobrą akustykę do rejestracji dźwięku. – Prosił, aby wnętrze mogło funkcjonować nadal w ten sposób – mówi prezydent Wrocławia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ślązak, 2015-09-06 01:39:23

    wieś lwowska