PARTNER PORTALU
  • BGK

Nasielsk: pierwszy innowacyjny dworzec systemowy otwarty dla podróżnych

  • pt    28 sierpnia 2015 - 11:48
Nasielsk: pierwszy innowacyjny dworzec systemowy otwarty dla podróżnych

Dworzec w Nasielsku

PKP S.A. zakończyła budowę pierwszego innowacyjnego dworca systemowego. Nowoczesny budynek w Nasielsku został udostępniony podróżnym 28 sierpnia. Jeszcze w tym roku otwarte zostaną kolejne trzy obiekty.
Nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt. Dworzec jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również tańszy w utrzymaniu w porównaniu do dotychczasowego budynku.

40 proc. oszczędności

- Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

- Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40% - dodaje.

Nowy obiekt spełnia wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych. W tzw. części miejskiej pasażerowie mogą skorzystać z przyjaznej poczekalni oraz nabyć bilet w biletomacie lub jednym ze znajdujących się tam okienek kasowych.

W każdej chwili mogą skorzystać również z darmowej sieci WiFi. W znajdującej się obok części komercyjnej znajduje się natomiast kiosk Ruchu, w którym można zrobić podstawowe zakupy przez podróżą. Do dyspozycji pasażerów jest również bankomat i paczkomat - oba zlokalizowane na zewnątrz pod wiatą.

Nasielski IDS jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest również dworcowa toaleta. Wewnątrz znajduje się ponadto pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Pilotażowy projekt PKP

Dzięki inwestycji zmianie uległo dotychczasowe otoczenie dworca - koło budynku zamontowano stojaki na rowery, a pod wiatą pojawiły się ławki. Utworzono również parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Budowę dworca w Nasielsku przeprowadziło Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A.

Innowacyjne Dworce Systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach.

Aktualnie trwają prace przy budowie IDS-ów na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. Obiekty budowane są według standardowego wzoru, dopasowanego wielkością, materiałami i wykończeniem do lokalnych uwarunkowań.

Obecnie PKP S.A. analizuje kolejne lokalizacje, w których mogłyby powstać dworce systemowe. Pod uwagę brane są m.in. Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • sok, 2015-08-28 20:30:29

    tylko dokad mozna z tego dworca dojchac? zabrali tyle polaczen.ten wloski cud jezdzi prawie pusty nic sie zatrzymuje>miotla
  • Mieszkaniec, 2015-08-28 14:02:41

    Wszystko ładnie wygląda, ale żeby zejść do przejścia i wejść na perony z wózkiem, rowerem - trzeba być siłaczem. Brak widny lub choćby zjazdów zamontowanych na schodach (zapomniałam dodać, że są niedziałające platformy!) nie współgra z nowoczesnością dworca. Ale o tym się nie pisze!!!!!!...  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: