PARTNER PORTALU
  • BGK

Nasze lotniska czeka trudny sprawdzian

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    22 października 2010 - 07:05
Nasze lotniska czeka trudny sprawdzian

Przygotowanie do euro 2012 to nie tylko budowa nowych stadionów, dróg, linii kolejowych czy inwestycje lotniskowe. To także sprawna organizacja i koordynacja m.in. transportu.
Przedstawiciele spółki PL.2012, która koordynuje przygotowania do euro, a także polskich miast i portów lotniczych uważnie śledzą tabele eliminacyjne do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Od tego, kto się zakwalifikuje do zawodów, zależy, jacy kibice i czym przyjadą do Polski – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Holendrzy lubią przyjeżdżać swoimi kamperami, tak dotarli na mecze do Szwajcarii podczas ostatnich mistrzostw. Z Rumunami zazwyczaj przyjeżdża stosunkowo mało kibiców, Turcy przylatują i zostają co najmniej na kilka dni. Takie są doświadczenia UEFA.

Szacuje się, że w czerwcu 2012 r. do Polski przybędzie około miliona kibiców. Większość z nich prawdopodobnie dostanie się do naszego kraju samolotami, głównie czarterami. Dla lotnisk będzie to spore wyzwanie.

W dniu meczu dodatkowo około 20-25 tys. kibiców z biletami na mecze będzie przybywało na polskie lotniska, drugie tyle bez biletów. Nie wystarczy, że przyjmiemy kilkadziesiąt samolotów na godzinę. Ważne, by sprawnie działo wydawanie bagażu i kontrola paszportowa.

By się lotniska nie zatkały, trzeba będzie usprawnić procedury, poprawić informacje na lotniskach, chociażby dotyczące tego, jak dotrzeć do hotelu i na stadion.

Powołany został zespół National Airport Forum i zespoły w miastach organizatorach mistrzostw, czyli w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Tworzy on różne symulacje i analizuje, co trzeba zmienić.

Lotniska będą kształtowały u kibiców pierwsze i ostatnie wrażenie o Polsce. Z wyliczeń ekonomistów wynika, że wpływy z turystyki w latach 2012-2020 mogą wzrosnąć o 5 mld zł dzięki mistrzostwom. Po warunkiem że kibicom Polska się spodoba – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.