PARTNER PORTALU
  • BGK

Naukowcy pracują nad specjalnym system monitoringu dla drewnianych zabytków

  • pap    18 stycznia 2015 - 17:16
Naukowcy pracują nad specjalnym system monitoringu dla drewnianych zabytków

Kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu (fot.:Wikimedia Commons/Julo)

Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego opracowują specjalny system monitoringu dla drewnianych, zabytkowych budowli. Będzie on stosowany m.in. na strychach gotyckich kościołów, dzięki czemu będą one mogły być udostępnione zwiedzającym.
Zadaniem systemu, nad którym pracują badacze z Instytutu Budownictwa wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, ma być monitorowanie odkształceń konstrukcji drewnianych oraz zmian wilgotności powietrza czy temperatury na poddaszu.

"System na bieżąco kontroluje wszystkie te parametry i umożliwia śledzenie tych danych online (...) W przypadku przekroczenia, któregoś z monitorowanych parametrów system informuje odpowiednie służby sms-em" - powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzata Wanke-Jakubowska.

Rzeczniczka poinformowała, że badania z użyciem nowego systemu prowadzone są obecnie na dachu gotyckiego kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu. Elementy drewniane tego dachu pochodzą z XV w. Co prawda były one remontowane w XIX w. i na początku wieku XXI, ale znaczna ich część jest oryginalna i stanowi przykład coraz rzadziej spotykanych zabytków rzemiosła ciesielskiego.

System zainstalowany na dachu wrocławskiej świątyni składa się z 18 czujników monitorujących odkształcenia konstrukcji drewnianych. Wilgotność i temperatura na poddaszu badana jest przez 16 czujników, zaś warunki pogodowe panujące na zewnątrz przez stację zainstalowaną na dachu sąsiedniego budynku.

"O ile zabytkowe wnętrze kościoła jest dostępne dla zwiedzających, przestrzeń strychu, nad gotyckimi sklepieniami, jest praktycznie zamknięta dla ruchu turystycznego. Zdaniem badaczy z Instytutu Budownictwa konstrukcja wielu historycznych dachów zasługuje na miano atrakcji turystycznej, umożliwiającej poznawanie, odchodzącego powoli w niepamięć, rzemiosła ciesielskiego. System, nad którym pracują stanowi krok w kierunku upowszechniania dostępu do tych interesujących przestrzeni" - dodała rzeczniczka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.