PARTNER PORTALU
  • BGK

Naukowcy zbadają okolice nowego mostu

  • PAP    30 września 2011 - 01:17

Naukowcy z bydgoskiego i toruńskiego uniwersytetu przeprowadzą kompleksowe badania flory i fauny wokół miejsca, gdzie budowany jest nowy most przez Wisłę w Toruniu. Projekt zlecił inwestor budowy.
"Jest to wzorcowo przygotowana inwestycja, jedyna w regionie, a może i w kraju z taką obsługą naukową. Życzyłbym sobie, aby współpraca z innymi gminami, które realizują inwestycje drogowe, układała się na takim poziomie jak z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu" - podkreślił w czwartek szef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Włodzimierz Ciepły.

Badania, prowadzone równolegle z trwającymi już pracami budowlanymi nowego mostu, potrwają do końca września 2014 roku.

Toruńscy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod kierunkiem prof. Andrzeja Przystalskiego, zajmą się badaniem zmian wśród wybranych gatunków fauny.

"Celem projektu jest zbadanie skali i przestrzennego zasięgu zmian fauny kręgowców doliny Wisły w strefie objętej pracami budowlanymi mostu drogowego w Toruniu. Monitoring połączony z inwentaryzacją obejmie wszystkie gatunki fauny, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków wspólnotowych, jakie w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji osiągają sukces rozrodczy, zimują oraz pojawiają się z różną regularnością podczas wędrówek" - wyjaśnił prof. Przystalski.

Bydgoscy naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajmą się z kolei oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół będzie pracował pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego, badając zmiany stosunków wodnych w obrębie dna i brzegów Wisły.

"Celem opracowania jest scharakteryzowanie stosunków hydrograficznych i hydrologicznych Wisły i obszaru znajdującego się w sąsiedztwie inwestycji, wraz z warunkami hydromorfologicznymi koryta rzeki. Realizując ten projekt chcemy określić skutki, jakie budowa mostu wywrze na wody podziemne i powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania filarów mostu na zjawiska hydrologiczne Wisły i procesy korytowe rzeki" - wyjaśnił prof. Babiński.

Budowniczowie mostu zdecydowali się na przeprowadzenie badań z uwagi na ulokowanie inwestycji w obrębie cennej przyrodniczo doliny Wisły. "Spodziewamy się uzyskania unikalnych wyników i obserwacji dotyczących wpływu realizacji dużej inwestycji liniowej na obszary Natura 2000 w Dolinie Dolnej Wisły" - powiedział w czwartek koordynator projektu, Wiesław Tomaszewski.

Most drogowy przez Wisłę w Toruniu ma być ukończony do końca 2013 roku. Inwestycja pochłonie ponad 750 mln zł, z czego ponad połowę pokryją fundusze unijne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.