PARTNER PORTALU
  • BGK

Negocjacje ws. A2 z dwoma konsorcjami

  • PAP    11 lipca 2011 - 13:13

Negocjacje ws. budowy dwóch odcinków autostrady A2 między Strykowem a Konotopą są prowadzone z dwoma konsorcjami - poinformował p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki. Chodzi o dokończenie budowy A2 po chińskim konsorcjum Covec.
Witecki poinformował w poniedziałek, że GDDKiA wybrała polsko-czesko-niemieckie konsorcjum, w skład którego wchodzą Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) do dalszych negocjacji dotyczących dokończenia odcinka C autostrady A2. Wcześniej Dyrekcja wybrała konsorcjum firm Eurovia i Warbud na dokończenie po Chińczykach odcinka A.

"Dopóki negocjacje trwają, wszystko jest możliwe" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Witecki, pytany, czy lista podmiotów z którymi negocjuje GDDKiA będzie rozszerzona.

Czytaj też: Nie wpuszczą na A2 nowego wykonawcy

Chiński Covec miał wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą: A - o długości 29,2 km za 754,5 mln zł oraz odcinek C - o długości 20 km za 534,5 mln zł.

Witecki powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o ewentualnych kosztach dokończenia budowy. Dodał, że GDDKiA robi wszystko, by prace budowlane mogły być wznowione jeszcze w lipcu.

Rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken powiedziała w poniedziałek PAP, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku konsorcjum firm Eurovia i Warbud, w wyniku konsultacji technicznych do etapu negocjacji na budowę odcinka C dopuszczone zostało polsko-czesko-niemieckie konsorcjum. "W tej chwili z obydwoma konsorcjami trwają rozmowy, mamy nadzieję, że w drugiej połowie lipca podpisane zostaną umowy i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prace budowlane zostaną rozpoczęte w drugiej połowie lipca" - powiedziała.

Generalna Dyrekcja zrezygnowała z usług Covec po tym, jak m.in. chińska firma przestała płacić podwykonawcom. Pod koniec czerwca GDDKiA zdecydowała, że wykonawca, który ma dokończyć budowę, będzie wyłoniony w trybie negocjacji.

Warbud i Eurovia budują w Polsce m.in. drogi ekspresowe, obwodnice, mosty. DSS dostarcza kruszywa drogowe, kolejowe oraz wykorzystywane do produkcji betonów wysokich wytrzymałości. Głównymi odbiorcami DSS są takie spółki budowlane, jak: Skanska, Strabag, Mostostal Warszawa, Budimex oraz J&P Avax. DSS jest jednym z głównych dostawców kruszywa dla budowy autostrad A1, A2, a także obwodnicy Wrocławia.

GDDKiA chce, by roboty na dwóch odcinkach A2 ruszyły w drugiej połowie lipca. Daje to szanse, by droga była przejezdna na Euro 2012.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2011-07-11 14:34:37

    Negocjacje.... ale co z niezaplaconymi podwykonawcami, dostawcami - oni zablokuja dalsza budowe do momentu zaplaty - bo takie maj prawo - nawet jesli Covec jest wyrzucony z budowy - i tu sie klania bubel prawny - z kwietnia 2010 - art. 649.1 kc - z ktorego przy drogach nie ma jak skorzystac, bo pod...pisywane umowy nie sa umowami o roboty budowlane !!! Ot polskie nieprawodawstwo - na kazdym kroku. No i bedzie bal na stypach padnietych firm, tyle ze bez dojazdu !!! A do tego dojdzie pozew Chinczykow, ktory jak nam juz wiadomo przygotowuja, bo maja dosc mocnego haka... i tez sie zacznie, a w efekcie zaplacimy podwojnie, albo i potrojnie za nieudolnosc urzedasow - ale polak potrafi tylko uczyc sie za nie swoje....  rozwiń