PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW: 241 mln zł na wielką ekologiczną inwestycję Poznania

  • aw    17 października 2017 - 15:10
NFOŚiGW: 241 mln zł na wielką ekologiczną inwestycję Poznania
Umowę na dofinansowanie wielkopolskiego przedsięwzięcia podpisali 17 października 2017 r. podczas targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu: Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz Wiceprezes Marek Borkowski i Prokurent Andrzej Kazirod ze spółki Aquanet (fot.twitter/NFOŚiGW)

Szósty etap uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach otrzyma ponad 241 mln zł unijnego wsparcia.
• Projekt wart blisko 473 mln zł zakończy się do 2023 r.

• Poznańskiej spółce Aquanet dotację przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

•  W obecnej perspektywie Fundusz zawarł już 540 umów o dofinansowanie. Wartość projektów, które są lub będą realizowane w oparciu o te umowy to ponad 14,7 mld zł. 

Inwestycja „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap VI” będzie realizowana w Poznaniu, Swarzędzu, Luboniu, Mosinie i Czerwonaku. W efekcie zostanie rozbudowany system kanalizacji sanitarnej, umożliwiając przyłączenie ponad 10 tys. nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, zapewnienie dostaw wody pitnej o odpowiedniej jakości i poprawa funkcjonowania sieci wodociągowej.

Ma się też znacznie poprawić funkcjonowanie oczyszczalni ścieków w aspekcie zasilania w energię oraz przeróbki osadów ściekowych.

Czytaj też: Oczyszczalnie ścieków ciągle modernizowane. Do 2021 r. ponad tysiąc inwestycji

- W tym celu konieczne będzie wybudowanie 126 km i przebudowanie 6,69 km sieci kanalizacyjnej, a także wybudowanie sieci wodociągowej o długości 2,70 km. Unijne pieniądze - w ramach tego kompleksowego przedsięwzięcia - przeznaczone będą również na przebudowę dwóch oczyszczalni ścieków komunalnych (Centralnej i Lewobrzeżnej), modernizację stacji uzdatnia wody „Wiśniowa” oraz wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi - informuje NFOŚiGW.

Poznań porządkuje gospodarkę wodno-ściekową

Przedsięwzięcie spółki Aquanet stanowi kolejny, VI etap kompleksowego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach”, realizowanego w ramach POIiŚ 2007-2013.

Dotychczas (w ramach etapów I-V) wypłacono dofinansowanie na sumę ok. 440 mln zł, które zostały przeznaczone m.in. na budowę 200 km nowej kanalizacji i modernizację kolejnych 50 km. Dzięki wsparciu unijnemu zmodernizowano już trzy oczyszczalnie ścieków (Centralną, w Borówcu i w Mosinie) i stację uzdatniania wody w Mosinie. Wybudowano także 4 km sieci wodociągowej i dodatkowe 16 km poddano modernizacji. Projekt przyczynił się do podłączenia 35 788 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej.

NFOŚiGW dzieli unijna kasę na proekologiczne inwestycje

Jednym z głównych celów NFOŚiGW – jako instytucji wdrażającej I i II oś priorytetową unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – jest jak najskuteczniejsze wykorzystywanie środków z UE.

W bieżącym okresie programowania 2014-2020 Fundusz ogłosił już 33 nabory, w ramach których przyjęto 1 341 wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym oraz 110 wniosków w trybie pozakonkursowym. Zawarto 540 umów o dofinansowanie. Wartość projektów, które są lub będą realizowane w oparciu o te umowy to ponad 14,7 mld zł. NFOŚiGW zatwierdził już także 796 wniosków o płatność na kwotę prawie 1,3 mld zł, a w obiegu znajduje się dalsze 307 wniosków na kwotę 185 mln zł.

W roku 2017 zrealizuje kolejne dwa nabory do działań i poddziałań POIiŚ 2014-2020. W I osi priorytetowej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” alokacja nowych konkursów wyniesie około miliarda złotych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.