PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie opóźnień przy budowie DK 16

  • PAP    17 listopada 2011 - 18:33
Nie będzie opóźnień przy budowie DK 16

Służby konserwatorskie zdecydowały o rozszerzeniu obszaru wykopalisk archeologicznych na budowie odcinka drogi krajowej nr 16 z Biskupca do Borek Wielkich w warmińsko-mazurskim, gdzie odkryto pozostałości osady kultury wielbarskiej. Nie wpłynie to na termin zakończenia inwestycji.
Jak poinformował w czwartek Karol Głębocki, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie (abierz głos/oceń prezydenta), podczas prac archeologicznych w okolicach wsi Parleza odkryto 60 obiektów o znamionach kultury wielbarskiej, w tym fragmenty ceramiki, zarysy jam osadniczych o owalnych kształtach i paleniska.

- Ze względu na to, ze zarysy jam osadniczych są skierowane dalej, wojewódzki konserwator zabytków zalecił rozszerzenie badań na tym terenie - powiedział Głębocki.

Prace przy budowie drogi wstrzymano również w pobliżu Niborka, gdzie w trakcie robót ziemnych odkryto obiekt o charakterze osadniczym. Znaleziono tam fragmenty ceramiki i kafla miskowego, żelazne narzędzie do drążenia pni, ułamki żarna rotacyjnego, resztki podwaliny, bruku i jamy paleniskowej.

Według drogowców, prace archeologiczne nie wpłyną na termin ukończenia budowy DK 16, przewidziany na grudzień 2012 r. Przebudowa dwujezdniowej trasy o długości 8,2 km będzie kosztować 146 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.