PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma litości dla kierowców ze stolicy

  • PAP    5 marca 2010 - 19:08

Kolejny buspas w Warszawie powstanie w Al. Jerozolimskich. W mieście jest już 30 km takich odcinków dróg.
- W najbliższych miesiącach w Warszawie powstanie kolejny pas ruchu dla autobusów. Ma ułatwić przejazd komunikacją miejską w ścisłym centrum miasta - w Al. Jerozolimskich, między Pl. Zawiszy a rondem de Gaulle'a - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Buspas już funkcjonuje w Al. Jerozolimskich między ul. Żelazną a Pl. Zawiszy - na jezdni w kierunku Ochoty. Teraz zostanie przedłużony do ronda de Gaulle'a. Na takim samym odcinku (Pl. Zawiszy - rondo de Gaulle'a) zostanie wytyczony w kierunku Pragi.

Nowe pasy będą obowiązywać tylko w dni powszednie, w godzinach szczytu - między 7 a 10 rano i od 14 do 19. Szacuje się, że po ich wprowadzeniu czas podróży autobusem na tym odcinku skróci się w godzinach porannego szczytu o 5 minut w kierunku Pragi i o prawie kwadrans w drodze do centrum (ponad kilometrowy odcinek pasa dla komunikacji miejskiej funkcjonuje już na moście Poniatowskiego). Po południu czas przejazdu w obu kierunkach ma skrócić się o kilka minut.

Wytyczenie nowego buspasa ma też związek z budową centralnego odcinka II linii metra; główne prace mają rozpocząć się jesienią tego roku.

W sumie w Warszawie jest już ponad 30 kilometrów buspasów. Od początku wzbudzają one niechęć kierowców prywatnych samochodów. Najwięcej krytycznych opinii dotyczyło najdłuższego z nich - na Trasie Łazienkowskiej. Zdaniem kierowców, sparaliżował on ruch na moście Łazienkowskim i utrudnił dojazd do centrum miasta jadącym z prawobrzeżnej części Warszawy.

Wytyczanie buspasów to element polityki transportowej miasta przyjętej w ub.r. przez stołecznych radnych. Zakłada ona uprzywilejowanie transportu zbiorowego, co ma zachęcić tych, którzy dotychczas jeździli własnymi autami, do korzystania z komunikacji miejskiej.

Według planów miasta, kolejny buspas ma powstać na Trasie AK, na odcinku od ul. Żelazowskiej do Wybrzeża Gdyńskiego - w kierunku mostu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.