PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma ryzyka utraty dotacji na obwodnicę Mińska Maz.

  • PAP    11 maja 2012 - 19:56
Nie ma ryzyka utraty dotacji na obwodnicę Mińska Maz.

Obwodnica Mińska Mazowieckiego została przygotowana i jest realizowana w taki sposób, że nie istnieje ryzyko utraty środków unijnych ze względu na ochronę środowiska - zapewniła w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
O tym, że 602 mln zł dotacji z UE na obwodnicę autostradową Mińska Mazowieckiego może być zagrożone, napisał piątkowy "Dziennika Gazeta Prawna".

Według gazety ekolodzy szykują skargę do Komisji Europejskiej z powodu złamania ustaleń środowiskowych. Ich zdaniem trasa jest niezgodna z decyzją środowiskową, ponieważ uzgodnienia zakładały inny przekrój autostrady.

"GDDKiA już w 2008 roku, czyli wówczas, gdy inwestycja była przygotowywana, zadziałała zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej, mimo braku ówczesnych pełnych uregulowań w tym zakresie w prawie polskim" - poinformował w przesłanym w piątek popołudniu PAP oświadczeniu Łukasz Jóźwiak z GDDKiA.

Dodał, że od momentu uzyskania decyzji środowiskowej nie zmieniły się rozwiązania techniczne i zakres inwestycji. "Oznacza to, że inwestycja jest realizowana zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi. Dzięki temu wsparcie realizacji tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej nie jest zagrożone (...) GDDKiA w trosce o wykorzystanie środków unijnych, przy wszystkich swoich inwestycjach drogowych, a więc i obwodnicy Mińska Mazowieckiego, działało uznając nadrzędność prawa unijnego nad prawodawstwem krajowym" - zaznaczył Jóźwiak.

Dodał, że na potrzeby wydania decyzji o pozwoleniu na budowę obwodnicy Mińska Mazowieckiego został wykonany dodatkowy raport oddziaływania na środowisko, który został dołączony do wniosku. W raporcie wskazano szczegółowy zakres prac z uszczegółowieniem rozwiązań chroniących środowisko. W raporcie tym określono także parametry drogi.

Łukasz Jóźwiak przypomniał, że od momentu rozpoczęcia realizacji unijnego programu Infrastruktura i Środowisko w 2008 r. do końca kwietnia br. Komisja Europejska zrefundowała Polsce 18,8 mld zł. "GDDKiA nie utraciła żadnych środków europejskich ani dla żadnego z projektów nie została cofnięte dofinansowanie z powodu niespełnienia wymogów dotyczących ochrony środowiska. Dotyczy to również drogi S1 Bielsko-Biała - Cieszyn, w przypadku której trwają uzgodnienia z Komisją Europejską, warunkujące przekazanie przez KE płatności końcowej. Z doświadczeń GDDKiA wynika, że wypłata płatności końcowej może nastąpić nawet 3 lata po złożeniu wniosku o płatność końcową" - podsumował przedstawiciel GDDKiA.

Obwodnica Mińska Mazowieckiego o dł. 21 km. będzie stanowić część autostrady A2 Warszawa - Kukuryki. Całkowity koszt projektu to 765 mln 123 tys. zł, a kwota dofinansowania z UE to 602 mln 431 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.