PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie ma środków na wypłatę odszkodowania za A2

 • wnp.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PAP    6 czerwca 2011 - 08:34

Chińska firma Covec powinna zapłacić 741 mln zł odszkodowania za niedokończoną budowę autostrady A-2. Rzecz w tym, że nie ma żadnego majątku w Polsce, a jej gwarancje bankowe opiewają na zaledwie 130 mln zł - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".
W tym tygodniu ma dojść dojść do rozmów ostatniej szansy między Chińczykami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Ale koniec może być jeden. Urzędnicy GDDKiA już oficjalnie poinformowali, że po opuszczeniu przez COVEC placu budowy, będą dochodzić od firmy astronomicznej kary w wysokości 741 mln zł. Z informacji zebranych przez gazetę wynika jednak, że są to puste groźby.

Chińska firma nie dysponuje takim majątkiem. Wygrywając przetarg w 2009 r. przedstawiła gwarancje bankowe na kwotę... 130 mln zł. "Gdzie był wtedy minister Cezary Grabarczyk i służby, które miały obowiązek dokładnie prześwietlić Chińczyków? - pyta były minister infrastruktury Jerzy Polaczek. Polski przedsiębiorca powiedział "DGP", że w Szanghaju i Pekinie nie mógł znaleźć siedziby spółki. Gazecie zaś nie udało się dodzwonić pod chińskie numery telefonu podane na oficjalnej stronie COVEC.

Czytaj też: Chińczycy zrezygnują z budowy A2?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • autoidea, 2011-06-06 12:04:32

  Nasz rzad to neptki z krotkiej lawki, podobnie jak w przypadku stoczni tak i teraz nie potrafia przeprowadzic profesjonalnej transakcji przetargowej. Dlaczego zajmuja sie tym urzednicy a nie fachowcy budowlani ?
 • kierowaca, 2011-06-06 11:01:42

  Jakie to środki. Mówcie po polsku tu biega o pieniądzę, pieniądze i jeszcze raz pieniądze, a nie jakieś tam środki, może nawet piorące. A moze rzeczywiście trzeba duzo środkow żeby kogoś dobrze sprać i uprać. Poważnie ile to będzie dodatkowo wymagać pieniędzy jeżeli wejdzie nowy wykonawca. Czy 200m...ln wirtualnie zaoszcżędzonych na chińczykach wystarczy, a czas i opóżnienia  rozwiń
 • Edward, 2011-06-06 08:56:34

  gwarancje na 139 mln zł to około 40 mln$ To na łapówki a na działalność??