PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma zwycięzcy w konkursie na zagospodarowanie katowickiego Rynku

  • PAP    3 lipca 2012 - 15:12
Nie ma zwycięzcy w konkursie na zagospodarowanie katowickiego Rynku

Bez przyznania pierwszej nagrody zakończył się konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni katowickiego Rynku - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący konkursowego jury i architekt miejski Michał Buszek.
Drugą nagrodę (w kwocie 35 tys. zł) przyznano pracy przygotowanej przez GPP Grupę Projektową oraz Agencję Projektową Architektury EKSPO - z Krakowa. Przyznano też trzy równorzędne wyróżnienia (po 11,67 tys. zł). Ogółem do konkursu stanęło 16 pracowni.

Czytaj też: Ponad 30 pomysłów na katowicki rynek

Jak poinformował rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek, władze miasta nie planują przeprowadzenia kolejnego konkursu.

"Prace będą kontynuowane w oparciu o wyniki konkursu, o kształcie Rynku zdecydują też konsultacje ze środowiskiem architektów" - wskazał rzecznik.

Czytaj też: Rynek w Katowicach wypięknieje?

Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od wielu lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace objęto dwoma dużymi przetargami.

Pierwszy - już realizowany - dotyczy przebudowy infrastruktury tramwajowej; drugi ma objąć przebudowę układu drogowego i przestrzeni publicznej.

Władze Katowic wyrzuciły z pierwotnego projektu przebudowy, który obejmuje m.in. torowiska tramwajowe i układ drogowy, część dotyczącą zagospodarowania ogólnodostępnej przestrzeni Rynku.

Aby wypracować pomysł dla tej części inwestycji, na początku stycznia br. ogłoszono otwarty międzynarodowy konkurs architektoniczny.

<!-- pagebreak //-->

Przedstawiając wyniki konkursu Buszek poinformował we wtorek, że po jedenastu posiedzeniach sąd konkursowy 14 czerwca zdecydował o nieprzyznaniu pierwszej nagrody.

Żadna z prac "nie rozwiązała w sposób wystarczający i przekonujący zadania konkursowego" - uznało jury.

Przedstawiając pracę, która otrzymała drugą nagrodę, jeden z jej współtwórców Mikołaj Iwańczuk wyjaśnił, że dla katowickiego Rynku przyjęto w niej dwie osie kompozycyjne: północ-południe oraz wschód-zachód, prostopadłą do fasady Teatru Śląskiego.

Na ich przecięciu ma znaleźć się wyodrębniony z nieregularnej przestrzeni rynku równoległoboczny ogólnodostępny plac miejski, nazwany przez krakowskich architektów Forum Silesia.

Jedną z charakterystycznych cech projektu jest wygrodzenie tego placu rodzajem prostego przestrzennego portyku. Od północy - na osi budynku Muzeum Śląskiego - miałaby pojawić się nawiązująca do formy portyku, choć wyższa, ograniczająca Forum Brama Miejska.

Pod bramą miałyby przejeżdżać m.in. jadące Al. Korfantego w stronę ronda i Spodka tramwaje. Na przedpolu Teatru Śląskiego projekt zakłada utworzenie spłaszczonego niewielkiego amfiteatru.

Obowiązkowe w projekcie elementy - jak plac kwiatowy między Domem Prasy i Zenitem czy plac gier, zabaw i rekreacji - architekci ukształtowali w formie zielonych geometrycznych płaszczyzn.

Obowiązkowe odwzorowanie w północnej części Rynku przepływającej pod nim rzeki Rawy rozwiązano poprzez utworzenie bardzo płytkich basenów - mniejszych w ciągu Rawy oraz większych - prostopadłościennych - w osi Rynku. Mogą tam znaleźć się fontanny.

<!-- pagebreak //-->

Pytany o perspektywy dalszych prac nad kształtem Rynku Buszek powiedział, że konkurs jest jednym z etapów projektowania i jako taki "powinien być dalej rozwijany".

"Rozumiem to tak, że drużyna, która zdobyła drugą nagrodę, rozwinie swój pomysł, biorąc pod uwagę zalecenia sądu konkursowego. Następnym etapem prawdopodobnie będzie przetarg - na kanwie tego rozbudowanego projektu - na projekt budowlany i wykonawczy" - wyjaśnił architekt.

Harmonogram przebudowy Rynku zakłada zakończenie całego przedsięwzięcia do 2015 r. Trwające i planowane inwestycje Katowic w tzw. strefie Rondo-Rynek finansowane mają być m.in. ze środków unijnych, a także ze 100 mln zł kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy. Koszt projektu przebudowy przestrzeni publicznej Rynku ma zamknąć się w 1,6 mln zł, a realizacja - w ok. 40 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.