PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie wykorzystają puli na schetynówki

  • PAP    1 października 2012 - 20:42
Nie wykorzystają puli na schetynówki

Świętokrzyskie samorządy wystąpiły o 28 mln zł w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. To o ponad 20 mln zł mniej niż wynosi pula przewidziana dla województwa na drogi lokalne, tzw. schetynówki w 2013 r.
Chodzi o pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, który kilka lat temu zainicjował ówczesny wicepremier Grzegorz Schetyna.

Czytaj też: Schetynówki z wiekszą kasą od państwa

Termin składania wniosków upłynął 30 września br. Władze samorządów, które zrezygnowały z tej formy wsparcia tłumaczyły, że do udziału w programie zniechęca ich zbyt niski poziom dofinansowania, ustalony na 30 proc. kosztów inwestycji.

Do końca września do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach wpłynęły wnioski od 35 gmin (w tym miasta Kielce) oraz dziewięciu powiatów ziemskich. Wiele z wniosków dotyczy krótkich, niespełna kilometrowych odcinków dróg.

Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda uważa, że dojdzie do naboru uzupełniającego na nowych, bardziej atrakcyjnych dla samorządów zasadach, obiecanych ostatnio przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Jej zdaniem, gdyby tak się stało, to nastąpi wzrost zainteresowania tym rodzajem wsparcia.

Jak potwierdza rzecznik resortu Artur Koziołek, dofinansowanie projektów ma wzrosnąć do 50 proc. "Czekamy na decyzję rządu" - dodał.

Jeśli pomysł uzyska zgodę rządu, to do programu na rok 2013 będą mogły włączyć się gminy, które nie mogły sobie pozwolić na udział w programie na dotychczasowych warunkach. Burmistrz Małogoszcza (pow. jędrzejowski) Jan Głogowski jeszcze kilka tygodni temu w rozmowie z PAP krytykował program finansowania "schetynówek". W poniedziałek po zapowiedziach resortu administracji powiedział PAP, że jest skłonny uczestniczyć w programie, jeśli finansowanie rzeczywiście wzrośnie do 50 proc.

Jak zapowiada resort administracji, na zmianach nie ucierpią samorządy, które złożyły wnioski na "starych" zasadach. "Udostępniona zostanie również możliwość zmiany wniosków zgłoszonych w toku naboru przeprowadzonego zgodnie z harmonogramem programu we wrześniu 2012 r." - poinformował Koziołek.

W 2012 roku w województwie świętokrzyskim programem objęto 50 km dróg - 28,5 km powiatowych i 21,5 km gminnych. Łączna wartość inwestycji przekroczyła 40 mln zł, przy dofinansowaniu z programu w wysokości 10,1 mln zł. W 2012 roku, pula państwowych środków na "schetynówki" była pięciokrotnie niższa niż zaplanowana na 2013 rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • HERBATKA, 2012-10-02 17:19:37

    "0" OCZEKIWAŃ I "0" WPŁYWU-WKŁADU W "WYGLĄD" !!!
  • kkkkk, 2012-10-01 22:24:15

    a może na drogi wojewódzkie tak coś kapnać bo te lokalne sa duzo lepsze nieraz