PARTNER PORTALU
  • BGK

Niebawem przetargi na wykonawców Młyna Kultury w Toruniu

  • MIW    7 lutego 2018 - 16:01
Niebawem przetargi na wykonawców Młyna Kultury w Toruniu
Młyn Kultury - wizualizacja pracowni Home of Houses

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczyna przebudowę niezagospodarowanej dotąd części dawnych młynów Richtera w Toruniu. W miejscu tym będą działać marszałkowskie instytucje kultury. Inwestycja ma zostać zakończona w przyszłym roku.
• Młyn Kultury mieścić ma mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

• Architektura obiektu ma być nowoczesna, ale równocześnie nawiązywać do tradycji tego miejsca i jego architektonicznego sąsiedztwa.

• Inwestycja będzie kosztować 21,5 miliona złotych. Zostanie sfinansowana z funduszy unijnych oraz budżetu województwa.

Jak informuje kujawsko-pomorski urząd marszałkowski, w przestrzeniach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy znajdować się będzie mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz sala prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na wzór, który zostanie umieszczony na stalowych żaglach stanowiących jeden z elementów elewacji budynku.

- Gmach będzie architektonicznie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Cały będzie dedykowany twórczej, aktywnej kulturze. Będzie się tu mieścić m. in. pierwsza w Polsce i chyba pierwsza w Europie profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Mamy bardzo bogate zbiory tego rodzaju prac i one powinny w końcu być prezentowane – mówił dziś (7 lutego) podczas konferencji prasowej w młynach Richtera marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj: Kujawsko-pomorskie inwestuje w instytucje kultury

Projekt architektoniczny został opracowany przez pracownię Home of Houses. Zakłada on duży udział przeszkleń, efektowną zewnętrzną konstrukcję stalową oraz ceglaną elewację, co ma sprawić, że ma obiekt ma się z jednej strony prezentować bardzo nowocześnie, z drugiej jednak nawiązywać do tradycji tego miejsca i architektonicznego sąsiedztwa.

Młyn Kultury zostanie zlokalizowany na sześciu kondygnacjach, kubatura obiektu wyniesie po przebudowie ponad 18 tysięcy metrów sześciennych. Parter będzie strefą ogólnodostępną – będą się tu mieścić kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i szatnia. Pierwsze piętro przeznaczono dla galerii (będzie też miejsce na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową). Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę – w tej części Młyna przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra przeznaczone zostaną dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.

Czytaj: Powstanie Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage w Toruniu

Całość będzie kosztować 21,5 miliona złotych. Część tej kwoty pokryją pieniądze z funduszy unijnych (wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 15 mln złotych), resztę budżet województwa. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów, które wyłonią wykonawcę robót budowlanych i inżyniera kontraktu (ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Dżek, 2018-02-08 09:57:33

    W Bydgoszczy są również pruskie młyny Rothera. Lecz zakompleksiony marszałek sądzi pewnie, że to inne województwo...