PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepewna przyszłość budownictwa kolejowego

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    22 listopada 2012 - 13:59
Niepewna przyszłość budownictwa kolejowego

Istnieje wiele podobieństw i przesłanek do tego, aby w budownictwie kolejowym na większą skalę pojawiły się problemy, które z dużą siłą uderzyły w branżę budowlaną w ostatnich kwartałach.
Maria Mickiewicz, analityk Banco Espirito Santo de Investimento, przyznała, że istnieje kilka czynników, które mogą budzić obawy o przyszłą rentowność w budownictwie kolejowym.

Wśród nich wskazała m.in. na oczekiwane straty Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury, które Budimex kupił od PKP w listopadzie 2011 r. Przed dwoma miesiącami sąd ogłosił upadłość PNI.

Mickiewicz podkreśliła także, że zarządy spółek giełdowych, które działają na rynku budownictwa kolejowego, zwracają uwagę na agresywne ofertowanie w przetargach. Do agresywnego ofertowania dochodziło już w przeszłości - w latach 2011-2012 - na dużych przetargach.

- Moim zdaniem istnieje realne ryzyko, że scenariusz drogowy może powtórzyć się również w kolejach, choć prawdopodobnie na mniejszą skalę, ze względu na zdecydowanie mniejszy rynek. Ryzyka dotyczą już realizowanych kontraktów. Lekcja z dróg powinna przynieść wymierne efekty - powiedziała Mickiewicz.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.