PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepołomice zyskają dogodny węzeł na autostradzie A4

  • PAP/PSZ    11 grudnia 2017 - 12:17
Niepołomice zyskają dogodny węzeł na autostradzie A4
GDDKiA rozpisała przetarg na budowę nowego węzła na autostradzie A4. (fot. PTWP / Paweł Pawłowski)

Do wakacji 2019 roku powinien być gotowy nowy węzeł Niepołomice na autostradzie A4 w województwie małopolskim, który poprawi dojazd do tego miasta i znajdującej się w nim strefy gospodarczej. GDDKiA właśnie ogłosiła przetarg na wykonawcę tej inwestycji.
• Inwestycja będzie kosztować około 29 mln zł.

• Nowy węzeł ograniczy ruch tranzytowy przez Puszczę Niepołomicką.

• Codziennie do strefy ekonomicznej dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4,3 tys. samochodów osobowych.

Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że ogłoszenie przetargu było możliwe dzięki wydaniu w ostatnich dniach przez wojewodę małopolskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Przetarg - wyjaśnił dyrektor - będzie realizowany w systemie "zbuduj", bo inwestor posiada już gotowy projekt węzła oraz niezbędne zezwolenia. "Przetarg chcemy rozstrzygnąć w pierwszym kwartale przyszłego roku, a termin zakończenia to okolice wakacji 2019 r., ale dopuszczamy możliwość skrócenia czasu realizacji tej inwestycji - będzie to jedno z kryteriów branych pod uwagę w przetargu" - ogłosił dyrektor oddziału GDDKiA.

Inwestycja o wartości około 29 mln zł zostanie zrealizowane we współpracy GDDKiA oraz samorządów w oparciu o trójstronne porozumienie. Jej finansowanie będzie pochodzić z trzech źródeł: GDDKiA w wysokości 14,5 mln zł, urzędu marszałkowskiego - 7 mln zł i gminy Niepołomice - 7,5 mln zł.

Czytaj także: Za 10 lat wszystkie miasta wojewódzkie połączą drogi ekspresowe

Nowy węzeł zostanie zlokalizowany pomiędzy obecnie istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Powstanie w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków - Tarnów przecina drogę wojewódzką nr 964, co umożliwi wjazd i zjazd z autostrady A4 na tę drogę wojewódzką stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na A4.

Według szacunków codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4,3 tys. samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która obecnie zajmuje około 500 ha gruntów i pracuje w niej około 4,5 tys. osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8 tys. osób, co wygeneruje dużo większy ruch pojazdów. Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej nr 964.

Czytaj również: Umowa na największe przedsięwzięcie drogowe w Bydgoszczy podpisana

Samochody wyjeżdżające z niepołomickiej strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) - 5 km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.