PARTNER PORTALU
 • BGK

Nieprędko doczekamy się nowych wieżowców

 • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    6 kwietnia 2011 - 08:53
Nieprędko doczekamy się nowych wieżowców

Koniunktura na rynku nieruchomości biurowych jest bardzo daleka od tej sprzed kryzysu. Dlatego trudno oczekiwać, aby inwestorzy wrócili do odważnych planów budowy stu- czy dwustumetrowych wieżowców.
Najwięcej niezrealizowanych dotychczas planów dotyczy chyba Katowic, gdzie planowano budowę co najmniej kilkunastu wieżowców.

Najwyższym z nich miał być liczący ponad 220 metrów biurowiec LC Corp Tower przy alei Roździeńskiego. – Na obecnym etapie jeszcze nie możemy przybliżyć terminu rozpoczęcia projektu – powiedział wnp.pl rzecznik prasowy LC Corp, Artur Wiza. Należąca do Leszka Czarneckiego spółka kupiła działkę pod tę inwestycję w 2008 r.

Nadal z rozpoczęciem budowy wstrzymuje się Rank Progress, który na działce nieopodal Spodka planował budowę Centrum Multifunkcyjnego. Projekt zakłada powstanie trzech wież, z których najwyższa ma mieć ok. 200 metrów wysokości. Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę spółki, Halinę Wyborską, wynika, że Rank Progress nie rozpocznie inwestycji nim nie pozyska najemców, którzy ją udźwigną – hotelu i firm zainteresowanych powierzchnią biurową.

Budowę kompleksu trzech ponad stumetrowych, również na działce w pobliżu Spodka, planował Gant Development. Bogna Sikorska z biura prasowego spółki zaznaczyła, że projekt Gant Towers będzie musiał zostać dopasowany do wymogów rynku katowickiego.

– Z pewnością trzeba będzie też dokonać korekty projektu, która uwzględni projektowane przez miasto rozwiązania komunikacyjne w rejonie bezpośrednio przylegającym do działki. Jeszcze za wcześnie aby mówić konkretnie o określonym projekcie. Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji to najwcześniej połowa 2012 r. – poinformowała wnp.pl Sikorska.

Wśród innych inwestycji, planowanych w Katowicach, znajdował się też m.in. projekt firmy TriGranit, który zakładał budowę kompleksu Silesia Towers – dwóch budynków o wysokości odpowiednio blisko 150 i ponad 50 metrów – w sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center. Służby prasowe dewelopera nie odpowiedziały na pytania dotyczące przyszłości tej inwestycji.

Czytaj też: Miasta ścigają się na wieżowce

Zdaniem Tomasza Burasa, dyrektora w firmie doradczej King Sturge, trudno spodziewać się, aby w najbliższym czasie inwestorzy zdecydowali się na budowę wieżowców w Katowicach czy innych miastach regionalnych.

– Na razie te projekty nie mają żadnej racji bytu. Przygotowywano je na wiwat, gdy na rynkach, zarówno mieszkaniowym, jaki i biurowym, panował boom. Globalna recesja była dla tych inwestorów zimnym prysznicem. Nawet, gdy sytuacja na rynku jest stabilna, budowa wysokościowca chociażby w takim mieście jak Katowice – gdzie popyt na biura jest bardzo płytki – to zbyt poważne posunięcie – powiedział Buras.

Czytaj też: Na nieużytkach powstaną wieżowce?

Dodał, że na ambitnych planach deweloperów sprzed kryzysu najbardziej skorzystali właściciele działek, którzy za dobrą cenę mogli sprzedać grunty. Natomiast inwestorzy nieprędko doczekają się momentu, gdy realizacja planowanych wówczas projektów będzie opłacalna. Dlatego pewnym wyjściem jest zaprojektowanie tam innych inwestycji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • ashton, 2011-04-06 20:31:47

  jedna z niewielu inwestycji w PL ktora tak bardzo zwrocila moja uwage. Oby tak dalej
 • Jola, 2011-04-06 20:11:29

  no ja tez mieszkam we wroclawiu i ostanio sie zdziwilam, ze widac go juz ode mnie z osiedla, a to inna czesc miasta, robi wrazenie
 • Logan, 2011-04-06 17:02:53

  We Wrocławiu się udało Sky Tower Czarneckiego pnie się w górę i widać go już z bardzo daleka. Naprawdę robi wrażenie.