PARTNER PORTALU
  • BGK

Nietypowa kładka utrudni ruch uliczny

  • PAP    25 maja 2012 - 13:40

Ze względu na montaż konstrukcji okrągłej kładki dla pieszych nad jednym z najruchliwszych skrzyżowań w Rzeszowie, przez dwie noce najbliższego weekendu zamknięty zostanie fragment Alei Piłsudskiego.
Jak poinformowała w piątek Joanna Sitarz z firmy Skanska, która buduje kładkę, na wykonanie tych prac wybrano weekendowe noce, ponieważ wtedy natężenie ruchu jest najmniejsze.

Fragment Al. Piłsudskiego, od ronda Dmowskiego do skrzyżowania z ul. Asnyka, zostanie wyłączony z ruchu w piątkową i sobotnią noc, w godzinach 22-6 rano. W ciągu dnia kierowcy będą mogli poruszać się tą trasą bez przeszkód.

„Elementy stalowej konstrukcji kładki zostały już dostarczone na plac budowy. Od kilku dni poszczególne fragmenty konstrukcji są ze sobą łączone. Kierowcy przejeżdżający Al. Piłsudskiego mogli obserwować montaż czterech łuków” – dodała Sitarz.

Każda z ćwiartek kładki waży ponad 40 ton. Zostaną one podniesione przez dźwig i zamontowane na tymczasowych podporach, na wysokości 5,5 metra nad poziomem terenu. Po połączeniu średnica kładki wyniesie 39 metrów i obejmie swym obwodem całe skrzyżowanie Al. Piłsudskiego z ul. Grunwaldzką.

Nietypowa kładka będzie miała kształt koła – dzięki takiemu rozwiązaniu piesi będą mogli wejść na nią z czterech stron, korzystając z pochylni lub wind. Waga samego stalowego okręgu wyniesie 163 tony. Kładka posadowiona będzie na żelbetowych palach o długości 12,5 m i średnicy 60 cm, które są już wbudowane w podłoże.

Koszt kładki wyniesie ponad 12 mln zł. Kiedy powstanie kładka, władze Rzeszowa planują zlikwidować sygnalizację świetlną przy budynku urzędu wojewódzkiego, co znacznie usprawni poruszanie się w tym rejonie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.