PARTNER PORTALU
  • BGK

Nietypowe ogłoszenie: Amazon szuka miasta, metropolie biją się o firmę

  • bad    8 września 2017 - 12:39
Nietypowe ogłoszenie: Amazon szuka miasta, metropolie biją się o firmę
Jeden z biurowców Amazona w Seattle. fot. wikipedia

Amazon ogłosił rozpoczęcie konkursu dla miast, w którym główną wygraną jest lokalizacja drugiej siedziby. Gra idzie o co najmniej 5 mld dolarów inwestycji. W szranki stanęły już m.in. Chicago, Dallas i San Diego.
- Miejsce z milionem mieszkańców, zróżnicowaną populacją, dobrymi szkołami i elastycznymi prawnikami. Ubiegać się mogą także kanadyjskie prowincje – takie nietypowe ogłoszenie rozpoczęło konkurs na lokalizację drugiego po Seattle centrum Amazona.

Amerykańska spółka szuka alternatywy, ponieważ w Seattle jest coraz większa konkurencja o talenty w branży technologicznej, dynamicznie rosną też koszty życia.

To będzie kontrakt dekady

Jest o co się bić. Inwestycja ma kosztować ponad 5 mld dolarów, utworzy blisko 50 tys. dobrze płatnych miejsc pracy. Przewidywane średnie roczne wynagrodzenie to 100 tysięcy dolarów.

Dlatego nic dziwnego, że w ciągu jednego dnia zgłosili się pierwsi kandydaci, m.in. Chicago, Dallas, Pittsburgh, San Diego, Minneapolis-Saint Paul czy stan Rhode Island.

Obszary metropolitalne, które chcą wziąć udział w konkursie, muszą mieć dojazd do międzynarodowego portu lotniczego w ciągu 45 minut oraz łatwy dojazd do głównej autostrady położonej nie dalej niż 2 mile.

Co ważne, powinny przedstawić listę potencjalnych korzyści finansowych, zwolnień podatkowych, a także innych udogodnień. Amazon przyznaje, że konieczna może być w związku z tym zmiana lokalnych przepisów.

Termin zgłaszania kandydatur mija 19 października, ogłoszenie zwycięzcy ma nastąpić w 2018 roku.

- Będzie to kontrakt dekady – uważa Greg LeRoy, dyrektor wykonawczy Good Jobs First, grupy badawczej, która śledzi rozwój gospodarczy. – Który gubernator czy burmistrz nie chce stanąć na scenie z Jeffem Bezosem, aby ogłosić taką umowę?

Amazon jest dziś największym pracodawcą w Seattle i zajmuje 19 procent powierzchni biurowej w mieście. Centrum Amazon w Seattle obejmuje 33 budynki o łącznej powierzchni 8,1 miliona metrów kwadratowych, zatrudnia ponad 40 tys. pracowników, którzy mogą korzystać z 24 restauracji i kawiarni. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.