PARTNER PORTALU
  • BGK

Nordic Walking Park w Puszczy Białowieskiej

  • PAP    11 września 2010 - 09:16
Nordic Walking Park w Puszczy Białowieskiej

80 km tras do uprawiania marszu z kijkami – czyli nordic walking – powstaje w Puszczy Białowieskiej. Trasy chce – jeszcze jesienią, najpóźniej wiosną – oznakować starostwo powiatowe w Hajnówce.
Według instruktora Polskiej Federacji Nordic Walking w Białymstoku Tomasza Dziekońskiego, będą to pierwsze oznakowane trasy do uprawiania tej formy sportu w Podlaskiem.

Nordic Walking Park „Kraina Puszczy i Żubra” ma powstać w pierwszy etapie na terenie nadleśnictw Białowieża i Hajnówka. Zimą szlaki te mają służyć także narciarzom biegowym. Trasy są już wyznaczone, projekt jest gotowy, ale zanim zostaną oznakowane, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku musi wydać zgodę na to, by niektóre odcinki tras mogły się znajdować na terenie rezerwatów.

Puszczański park do nordic walking będzie stanowiło 7 tras. Trasy do maszerowania z kijkami przebiegają w większości wzdłuż istniejących już szlaków w puszczy. Wytyczali je specjaliści z Polskiej Federacji Nordic Walking. Szlaki przebiegają po płaskim terenie, bez pagórków, będą miały różne stopnie trudności.

Najłatwiejsze szlaki – oznaczone kolorem zielonym – będą miały 3 i 9 km długości, czerwone – trudniejsze – 9 i 11 km. Czarnym kolorem będą oznaczone szlaki o największym stopniu trudności, będą to dwa szlaki o długości po 15 km i najdłuższy – 21 km.

Trasy będą przebiegać głównie przez tereny puszczańskie, choć po drodze będzie można m.in. zobaczyć Krynoczkę – miejsce z malutką cerkwią i źródełkiem, czczone przez prawosławnych, czy puszczańskie wsie takie np. jak Budy.

Nordic walking w Podlaskiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Tylko w ciągu ostatniego roku Tomasz Dziekoński przeszkolił około 200 osób, które chcą świadomie uprawiać tę dyscyplinę. Wiele osób także po prostu „amatorsko” spaceruje z kijkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.