PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa droga w Góry Stołowe

  • pap    25 stycznia 2014 - 15:47
Nowa droga w Góry Stołowe

Oddano do użytku drogę wojewódzką nr 387 w Ratnie Dolnym w rejonie wiaduktu kolejowego. Z nowej drogi będą korzystać nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również turyści wybierający się na południe Dolnego Śląska.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, do tej pory przez gminę Radków Dolny mogły przejeżdżać jedynie auta o wysokości do 3 metrów ze względu na znajdujący się tam wiadukt kolejowy, pod którym musiały poruszać się pojazdy.

W konsekwencji wyeliminowano ruch nowoczesnych autobusów turystycznych. Dlatego też dla gminy Radków określanej Krainą Gór Stołowych, w której znajduje się miejsce pielgrzymek - Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne, unowocześnienie trasy stało się priorytetem.

Pierwsze prace związane z usprawnieniem przejazdu rozpoczęto w 2005 roku. Nie można było rozebrać wiaduktu kolejowego, pomimo likwidacji taboru kolejowego. Stanowi on bowiem wartość historyczną. Jedynym rozwiązaniem stała się przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej.

Dokumentacja projektowa zakładała pogłębienie prześwitu pod wiaduktem do 4 metrów oraz zmianę profili zakrętów dojazdowych. Zwiększenie prześwitu spowodowało również likwidację zwężenia pasa jezdni. Wszystkie prace związane z przygotowaniem dokumentacji inwestycji zakończono w 2012 roku.

Natomiast prace budowlane trwały od września 2013 do stycznia 2014 r. Całkowita wartość projektu to 1,8 mln zł, z czego wkład własny Gminy Radków to ok. 200 tys zł.

Przebudowa drogi została zrealizowana w ramach zadań własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a Gmina Radków jako inwestor zastępczy przeprowadziła przebudowę tego odcinka drogi. W efekcie przebudowy zlikwidowano dojazdowe "wąskie gardło", zwiększono bezpieczeństwo w ruchu drogowym i symbolicznie otwarto Wrota do Krainy Gór Stołowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.