• PARTNERZY PORTALU

Nowa droga za akcję ratowniczą

Wsparcie finansowe przy modernizacji odcinka drogi łączącego Chałupki ze Szczekocinami zapowiedział marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. Nowa droga będzie formą podziękowania za udział mieszkańców w akcji ratowniczej po katastrofie kolejowej.
Nowa droga za akcję ratowniczą
O przeprowadzeniu "kompleksowej modernizacji" odcinka drogi z Chałupek do Szczekocin marszałek powiedział na briefingu przed poniedziałkową sesją Sejmiku Województwa Śląskiego.

Czytaj też: 30 poszkodowanych pod Szczekocinami wciąż hospitalizowanych

- Nie wyobrażam sobie, żeby za kilka miesięcy ta droga nie była asfaltowa - podkreślił Matusiewicz, który w niedzielę odwiedził sołectwo Chałupki. - Poprawy wymagałoby boisko piłkarskie, ale przede wszystkim droga, czyli odcinek łączący Chałupki ze Szczekocinami - mówił dziennikarzom.

Dodał, że jest "pełna zgoda" wszystkich klubów Sejmiku Województwa Śląskiego, aby wesprzeć gminę Szczekociny, a za jej pośrednictwem sołectwo Chałupki.

- Dziś spotkałem się na konwencie z szefami wszystkich klubów i zgodnie ustaliliśmy, że wesprzemy finansowo gminę Szczekociny, a w szczególności sołectwo Chałupki - mówił Matusiewicz.

Poinformował, że szczegóły tego wsparcia będą omawiane prawdopodobnie w tym tygodniu z burmistrzem Szczekocin i sołtysem Chałupek.

Sołtys Chałupek Anna Kwiecień, która przyjechała w poniedziałek na sesję Sejmiku Województwa Śląskiego, by odebrać list gratulacyjny za zaangażowanie w pomoc na rzecz poszkodowanych w katastrofie kolejowej, nie kryła, że jest zadowolona z propozycji marszałka. "20 lat toczy się bój o tę drogę" - powiedziała dziennikarzom.

Dodała, że jest to krótki odcinek (liczący ok. 1,5 km ), ale niezwykle ważny, ponieważ można nim szybko dojechać do miasta. "Nowa droga będzie dla mieszkańców niespodzianką" - dodała.

Powiedziała, że mieszkańcy długo nie zapomną daty 3 marca 2012 r.

- To była niesamowita mobilizacja. Nie było chyba domu, z którego ktoś by tam nie pobiegł i nie pomagał - wspominała.

Powiedziała, że uznanie należy się wszystkim - zarówno tym, którzy byli pierwsi na miejscu zdarzenia i ratowali rannych w wagonach, ale "także tym, którzy robili herbatę, smarowali kanapki, którzy okrywali kocami rannych, którzy za ramię ich tylko chwycili", bo to wszystko było wtedy potrzebne.

Do katastrofy w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia doszło 3 marca wieczorem. Na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych, z czego ok. 30 nadal przebywa w szpitalach.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE