PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa fontanna w historycznym centrum Gdańska

  • PAP    8 sierpnia 2014 - 15:56
Nowa fontanna w historycznym centrum Gdańska

Na gdańskim placu Jana Heweliusza, tuż przy zbudowanym przez Krzyżaków Wielkim Młynie, uruchomiona zostanie w piątek nowa fontanna. Wodotrysk ma upamiętniać duże projekty związane z gospodarką wodną i kanalizacyjną prowadzone w mieście przed wiekami i obecnie.
Fontannę zbudowano z inicjatywy władz miasta i miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Budowa obiektu trwała od kwietnia do końca lipca tego roku. Na piątkowy wieczór zaplanowano uroczystą inaugurację wodotrysku, którą uatrakcyjnić mają występy artystów z Sopockiego Teatru Tańca i Kolektywu Artystycznego SIEdzieje.

Nową gdańską fontannę tworzy płytka prostokątna niecka wyłożona kamiennymi płytami, w których umieszczono liczne - tryskające wodą ku górze, dysze. Wewnątrz niecki zamontowano cztery elementy pionowe ustawione równolegle względem siebie: kamienną ścianę, na której szczycie rozlokowano wyloty wody oraz trzy obręcze o średnicy około 190 cm naszpikowane dyszami strzelającymi wodą w różnych kierunkach.

Czytaj też: Gdańsk chce wydobywać bursztyn... na Lubelszczyźnie

Fontanna zaprojektowana została przez gdańskiego architekta Rolanda Kwaśnego, który wygrał konkurs na wodotrysk upamiętniający duże inwestycje wodne i kanalizacyjne prowadzone w Gdańsku. Metalowe obręcze będące częścią obiektu nawiązują do współczesnych inwestycji wodociągowych, a ściana z której szczytu tryska woda, ma przypominać kaskady na Kanale Raduni zbudowanym w połowie XIV wieku przez Krzyżaków m.in. po to, by napędzać koła Wielkiego Młyna.

Sterowany elektronicznie wodotrysk został wyposażony w system wielokolorowych świateł, który - w połączeniu z systemem sterowania wodą, pozwoli urządzać na wodotrysku różnorodne pokazy.

Czytaj też: Na krakowskim rynku stanie nowa fontanna?

Jak poinformowała PAP Anna Leszczyńska z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, fontanna będzie czynna od godz. 8 do 24. Każdego dnia około godz. 21.30 zaplanowano specjalne 15-minutowe wodne show.

Całkowity koszt budowy fontanny, wraz z pracami projektowymi i badaniami archeologicznymi, wyniósł około 2,8 mln zł.

Fontanna przy Wielkim Młynie będzie dziewiątym gdańskim wodotryskiem, a czwartym (obok Fontanny Neptuna, Fontanny Czterech Kwartałów i wodotrysku na skwerze przy ul. Szerokiej) ulokowanym w historycznym centrum Gdańska.

W 2005 roku spółka GIWK rozpoczęła realizację dwuetapowego programu inwestycyjnego pn. "Gdański projekt wodnościekowy". W ramach pierwszej części zbudowano nowe i zmodernizowano istniejące stacje uzdatniania i studnie głębinowe. Powstały także nowe magistrale wodociągowe i rozbudowano oczyszczalnię ścieków Gdańsk-Wschód. Projekt ten wart w sumie 215 mln euro, z czego 91 mln pochodziło z UE, został ukończony z końcem 2011 r.

Z kolei druga część projektu szacowanego na 293 mln zł, z czego ponad 164 mln zł pochodzi z UE, realizowana jest od 2007 r., a jej zakończenie przewidywane jest na 2015 rok. W ramach tej części projektu zaplanowano m.in. budowę sieci wodociągowej na potrzeby stadionu PGE Arena Gdańsk i Wyspy Sobieszewskiej oraz sieci kanalizacji w dzielnicach Osowa, Maćkowy i Smęgorzyno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.