PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa hala poprawi kondycję Częstochowy?

  • PAP    26 lipca 2010 - 19:25

Budowana kosztem ok. 70 mln zł wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa na 7 tys. widzów zostanie w połowie 2012 r. otwarta w Częstochowie. W poniedziałek miasto poinformowało o pozyskaniu dodatkowego finansowania tej inwestycji z ministerstwa sportu.
Jak przekazała Sylwia Bielecka z częstochowskiego magistratu, chodzi o 15 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
 
Resort sportu zaakceptował takie dofinansowanie ze względu m.in. na wysoki standard obiektu - zgodny z wymaganiami międzynarodowych federacji sportowych, a także zobowiązanie miasta do wykorzystywania hali przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej.
 
Nowa hala powstaje obok stadionu miejskiego - Areny Częstochowa. Pomieści ponad dwukrotnie więcej widzów niż użytkowana obecnie, istniejąca od 22 lat Hala Polonia - przestarzała i niespełniająca wymogów organizacji ważniejszych imprez, m.in. siatkarskiej Ligi Mistrzów. Zła akustyka nie pozwala też na organizację koncertów.
 
W nowym obiekcie będzie to możliwe; mają też być tam organizowane targi i wystawy. W hali o całkowitej powierzchni użytkowej 17 tys. m kw. znajdą się pełnowymiarowe boiska do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, badmintona, tenisa ziemnego i stołowego. Można tam będzie też rozgrywać zawody bokserskie i rozgrywki w hokeju na trawie, a na co dzień - prowadzić zajęcia wychowania fizycznego dla młodzieży.
 
W Hali Polonia, którą zastąpi nowy obiekt, rozgrywają swoje mecze siatkarze Tytanu AZS Częstochowa, którzy w tym sezonie zajęli w lidze 5. miejsce. Mecze siatkówki przyciągają w tym mieście tłumy kibiców. Jak zapewniają przedstawiciele miasta, rozwiązania przestrzenne nowej hali umożliwią zdobycie przez nią certyfikatów pozwalających organizować tam imprezy sportowe rangi mistrzostw Europy i świata.
 
Nowa hala będzie czterokondygnacyjnym budynkiem z wielofunkcyjną salą o wymiarach 58 na 38 metrów. Na widowni będzie mogło usiąść 7,1 tys. widzów (razem z miejscami na trybunach wysuwanych). Budowa rozpoczęła się w marcu tego roku. Inwestycję wykonuje konsorcjum, którego liderem jest spółka UNIBEP, a partnerami: spółka TAMEX Obiekty Sportowe i Studio Projektowe S.P.A.K.
 
Całkowity koszt hali sięgnie 70 mln zł. Miasto pozyskało na nią już wcześniej ponad 29,5 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Subregionu Północnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013.
 
Pod koniec czerwca ministerstwo sportu zakwalifikowało częstochowską halę do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na 2010 r. i postanowiło dofinansować ją kwotą 15 mln zł - w tym roku miasto dostanie z tej kwoty 2 mln zł, w kolejnych latach odpowiednio 8 i 5 mln zł. Dotacja ta umożliwi miastu przesunięcie części środków zarezerwowanych dotąd na budowę hali na inwestycje związane z poprawą dostępności komunikacyjnej nowego obiektu. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.