PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa infrastruktura Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego

  • wnp.pl (Tadeusz Gańcarczyk)    14 stycznia 2010 - 12:46

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny ma już ponad 5 lat, ale dopiero w tym roku rozpocznie przygotowywanie nowoczesnej infrastruktury dla pełnienia swojej misji. SPN-T zlokalizowany jest na terenach poprzemysłowych po byłej kopalni Niwka-Modrzejów.
W II kwartale 2011 r. planowane jest oddanie do użytku dwóch budynków powstałych po adaptacji starych obiektów pokopalnianych. Inwestycje na terenie SPN-T realizowane są w ramach Kluczowego Projektu dla Województwa Śląskiego, dofinansowywanego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowite nakłady inwestycyjne, na adaptację obydwu budynków i budowę drogi wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, mają wynieść 37 mln zł.

- Mamy nadzieję, że cała procedura związana z przetargiem, wyłonieniem wykonawcy ruszy w kwietniu br., a roboty budowlane rozpoczną się w lipcu - mówi Danuta Pająk-Gruszczyńska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM w Sosnowcu. - Posiadamy opracowaną dokumentację na adaptację budynku wielokondygnacyjnego o powierzchni ponad 7 tys. m kw.

Obiekt będzie podzielony na 14 modułów przeznaczonych zarówno na działalność produkcyjną, badawczo-rozwojową lub laboratoryjną, jak i do celów administracyjno-gospodarczych. Opracowana została także dokumentacja do adaptacji drugiego, mniejszego budynku o powierzchni 1,3 tys m kw. Obiekt będzie spełniał wymagania stawiane w branży farmaceutycznej, bo planujemy go przeznaczyć jednej firmie tego typu - mówi pani naczelnik.

Teren parku obejmuje obszar o powierzchni prawie 12 ha. Profil sektorowy Parku będzie tworzony w miarę rozwoju Parku i pojawiających się inwestorów. Na obecnym etapie tworzenia, zauważalne jest duże zainteresowanie wśród firm farmaceutycznych i firm z sektora IT.

Sygnatariuszami porozumienia w sprawie utworzenia SPNT są: Gmina Sosnowiec, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Katowicach, Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. w Sosnowcu oraz trzy największe uczelnie regionu śląskiego tj: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Śląska Akademia Medyczna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.