PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa linia tramwajowa połączy centrum Bydgoszczy z dzielnicą Fordon

  • wnp.pl    17 lutego 2015 - 07:34
Nowa linia tramwajowa połączy centrum Bydgoszczy z dzielnicą Fordon

Zamówienie na potrzeby nowobudowanej linii tramwajowej w Bydgoszczy to dla ABB umocnienie pozycji na lokalnym rynku. fot. A. Wawok

Zespoły transformatorowo-prostownikowe z fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim zasilą nową linię tramwajową w Bydgoszczy.
ABB pozyskał zamówienie na dostawę 10 zespołów transformatorowo-prostownikowych w ramach projektu: "Budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego w Bydgoszczy", realizowanego przez spółkę Tramwaj Fordon. Urządzenia zasilą trzy podstacje trakcyjne nowej linii tramwajowej o długości 9,5 km, która połączy centrum Bydgoszczy z liczącą ok. 72 tys. mieszkańców dzielnicą Fordon.

W ramach zamówienia ABB zaprojektuje, dostarczy i uruchomi kompletne urządzenia składające się z prostowników, wyprodukowanych w Aleksandrowie Łódzkim oraz z dedykowanych transformatorów ABB z Hiszpanii.

- Dostarczamy gotowy zespół trakcyjny, w całości wyprodukowany przez ABB - mówi Maciej Kordas, kierownik obszaru sprzedaży w lokalnej Dywizji Automatyzacja Produkcji i Napędy.

Czas eksploatacji zespołów prostownikowych został wydłużony poprzez wykonanie izolacji uzwojeń transformatora w wysokiej klasie H/H. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które w swoim portfolio ma zaledwie kilkoro producentów na świecie. Kompletny, zaprojektowany i zmontowany w Zakładzie Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim, zespół transformatorowo-prostownikowy jest prosty w instalacji i kompaktowy dzięki zastosowaniu jednej obudowy.

Zamówienie ma zostać zrealizowane w połowie 2015 roku, a otwarcie nowej linii planowane jest na początek 2016 roku. Obsługiwać ją będzie 12 niskopodłogowych tramwajów typu Swing, produkowanych przez zakłady Pesa w Bydgoszczy. Nowoczesne, pięcioczłonowe jednostki zostaną wyposażone m.in. w diagnostykę pojazdu on-line, system informacji pasażerskich oraz wi-fi.

Zgodnie z założeniami projektu nowa linia usprawni komunikację w Bydgoszczy oraz stworzy nowe połączenie największej, nieskomunikowanej dzielnicy Fordon z centrum miasta oraz węzłem drogowym Bydgoszcz Wschód, w którym nastąpi integracja z koleją metropolitalną Big City. Nowa linia tramwajowa ma również rozładować ruch samochodowy w mieście.

Zamówienie na potrzeby nowobudowanej linii tramwajowej w Bydgoszczy to dla ABB umocnienie pozycji na lokalnym rynku.

- Nawiązujemy współpracę z kolejnymi firmami, które realizują projekty podstacji trakcyjnych w Polsce - powiedział Piotr Kozubski, kierownik Działu Projektowania i Uruchomień w lokalnej Dywizji Automatyzacja Produkcji i Napędy.

Grupa ABB zatrudnia około 140 tys. pracowników w blisko 100 krajach świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Adik, 2015-02-17 11:06:52

    Kolej metropolitarna to raczej BiT City od Bydgoszcz i Toruń.