PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa linia tramwajowa w Gdańsku w 2015 r.

  • PAP    18 sierpnia 2013 - 16:59
Nowa linia tramwajowa w Gdańsku w 2015 r.

W 2015 roku powinna się zakończyć budowa nowej linii tramwajowej na osiedle Morena w Gdańsku. Budowa może rozpocząć się jesienią bieżącego roku; pod koniec sierpnia kończy się przetarg na wyłonienie wykonawcy.
Stanisław Piliczewski z Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował, że linia tramwajowa o długości 3,6 km połączy dzielnice Siedlce i Piecki Migowo. Na trasie planowanych jest sześć przystanków. Linia przebiegać będzie ulicami Nowolipie i Rakoczego na Morenie. Końcowy przystanek będzie się znajdował w sąsiedztwie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Będzie to węzeł integracyjny "Brętowo", na którym możliwa będzie przesiadka z tramwaju do pociągu.

Poinformował, że 27 sierpnia mają być otwarte oferty na budowę linii tramwajowej. "Praktycznie budowa mogłaby się rozpocząć jesienią 2013 roku, a inwestycję chcemy zakończyć do kwietnia 2015 roku, czyli do planowanego terminu zakończenia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej" - wyjaśnił.

Dodał, że w ramach inwestycji, jako drugi etap, rozważana jest budowa krótkiej, 840-metrowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Bulońskiej.

W ramach inwestycji na ulicy Rakoczego planowana jest budowa pierwszych w Gdańsku pasów autobusowo-tramwajowych, które umożliwią poruszanie się autobusów po torowisku. Projekt zakłada powstanie wspólnych przystanków dla autobusów i tramwajów.

Budowa nowej linii ma kosztować ok. 210 mln złotych. Inwestycja jest częścią Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej III B, szacowanego na ponad 261 mln zł. Za tę kwotę jest przewidziany zakup pięciu tramwajów oraz wykonanie przebudowy torowiska wzdłuż ul. Jana z Kolna w Gdańsku. Unijne dofinansowanie ma stanowić ok. 60 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-08-19 14:11:30

    Nie do końca rozumiem gdańską politykę komunikacyjną. Nowa linia tramwajowa jest potrzebna jak dziura w moście. Akurat na tym odcinku całkiem sprawnie przemieszczają się autobusy i budowanie za ciężkie pieniądze linii tramwajowej jest moim zdaniem marnotrawstwem. Lepiej było pomyśleć o linii tramwaj...owej w ciągu przebudowywanej ulicy Słowackiego, która ma znacznie gorsze parametry, a ogromne natężenie ruchu. Zamiast budować za grube miliony nowe linie tramwajowe, Gdańsk powinien wykorzystać w 100% to, co ma. A ma np. 'naziemne metro', czyli SKM, które biegnie równolegle do dwócy (!) linii tramwajowych, a ma bez porównania większe możliwości przewozowe. I to właśnie SKM - z planowaną nową stacją w Centrum - powinna stanowić oś komunikacyjną miasta, od której rozchodziłyby się na boki linie tramwajowe lub autobusowe. Obecnie istniejące linie - w ciągu ulicy Grunwaldzkiej oraz biegnąca przez Zaspę i Przymorze - powinny zostać zlikwidowane, a uwolniony w ten sposób pas mógłby przyczynić się do poprawy warunków ruchu. No ale jak się buduje - za środki z UE (!) - nową linię, to można dać zarobić ludziom...  rozwiń