PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa marina w Szczecinie wita już żeglarzy

  • PAP    12 czerwca 2015 - 18:00
Nowa marina w Szczecinie wita już żeglarzy

(fot. UM Szczecin i PPA)

Marina została udostępniona z okazji trwających w mieście Baltic Tall Ships Regatta - zlotu wielkich żaglowców.
Nowy port jachtowy zlokalizowany jest na wyspie Grodzkiej, w reprezentacyjnej części Szczecina.

W trakcie regat, które przyciągną do Szczecina około 50 wielkich żaglowców i jachtów z kilku państw, marina służyć będzie mniejszym jednostkom i gościom zlotu żaglowców.

Te największe zacumują tradycyjnie przy Wałach Chrobrego.

Pierwsze cumowanie w nowym porcie gratis

Jak zapowiedział Łukasz Kolasa z biura prasowego magistratu, w miarę wolnych miejsc w nowym porcie cumować będą mogły również osoby prywatne. W ten weekend nie będą za to pobierane opłaty.

Do piątkowego południa w marinie stało już kilkadziesiąt jednostek, w tym małe łodzie motorowe, małe żaglowce, ale też jachty pełnomorskie, także z zagranicy.

Nowa marina wyposażona jest we wszystkie niezbędne instalacje do obsługi jednostek pływających. W ramach inwestycji powstał m.in. zwodzony, ponad 100-metrowy most pieszo-jezdny, który łączy Wyspę Grodzką z inną rzeczną wyspą Łasztownią. Most jest dwupoziomowy: górą odbywa się ruch pieszy i sporadycznie samochodowy, na dole powstały toalety i natryski dla żeglarzy oraz przepompownia ścieków.

Nowa marina w Szczecinie za 36 mln zł

Dla żeglarzy zbudowano pomosty pływające. Port udostępniono jednostkom, choć zakończono dopiero pierwszy etap jego budowy. Koszt całej inwestycji, czyli zarówno części lądowej jak i wodnej szacowany jest na 36 mln zł. Docelowo w porcie jachtowym ma cumować 150 jachtów.

Do szczecińskich nabrzeży przybiły już niektóre z oczekiwanych na zlocie wielkich żaglowców. Jest już największy szkolny żaglowiec świata - rosyjski "Sedov", a także nieco mniejsza polska fregata "Dar Młodzieży".

Jednostki kończą w stolicy Pomorza Zachodniego liczące ponad 500 kilometrów kilkudniowe regaty, które rozpoczęły się w litewskiej Kłajpedzie. Oficjalne rozpoczęcie finału regat zaplanowano na piątkowe popołudnie, impreza potrwa do poniedziałku.

Goście finału regat będą mieli okazję podziwiać około 50 żaglowców i jachtów z Polski, Niemiec, Rosji, Holandii, Litwy, a także Szwecji, Łotwy i Finlandii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.