PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa przystań żeglarska nad jeziorem Ewingi

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 12:49
Nowa przystań żeglarska nad jeziorem Ewingi

4 mln zł kosztowała budowa mariny żeglarskiej w Zalewie nad jeziorem Ewingi, połączonym z Kanałem Elbląskim. Unijne dofinansowanie inwestycji, którą w piątek oddano do użytku, wyniosło 3 mln zł.
Jak poinformował burmistrz Zalewa Marek Żyliński, w dwukondygnacyjnym budynku mariny znajduje się zaplecze dla żeglarzy: toalety, prysznice, umywalnie, punkt pierwszej pomocy medycznej i szkutnia, czyli punkt naprawy łodzi. W budynku są także pomieszczenia administracyjne i sala wykładowa.

Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Turyści i żeglarze mogą korzystać także z platformy obserwacyjnej. Przygotowano całoroczny pomost pływający dla 18 jachtów, wiatę do prowadzenia szkoleń oraz slip do wodowania łodzi. W marinie jest także punkt odbioru odpadów komunalnych i nieczystości z łodzi.

Jak oceniają władze samorządowe, możliwość odbioru odpadów zapobiegnie degradacji jeziora Ewingi, które jest połączone poprzez kanał Dobrzycki z jeziorem Jeziorak i Kanałem Elbląskim.

Zalewska marina jest jedną z 11 przystani zbudowanych na Warmii i Mazurach z pomocą unijnych dotacji. Przystanie powstały również w Węgorzewie, Wilkasach, Mikołajkach, Kamieniu, Piaskach, Piszu, Mrągowie, Siemianach, Iławie i Rynie. Koszt budowy marin to 34 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 80 proc.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.