PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa Rospuda uratowała Wasilków

  • PAP    8 marca 2010 - 16:53

- Jeszcze w marcu zaczną się prace przy dokończeniu budowy obwodnicy Wasilkowa na drodze nr 19 do polsko-białoruskiego przejścia w Kuźnicy - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
Wojewoda podlaski wydał w poniedziałek pozwolenie na budowę tej obwodnicy - poinformowała rzeczniczka wojewody Jolanta Gadek.

Budowa była przerwana w drugiej połowie 2008 roku, bo zastrzeżenia do przebiegu obwodnicy przez część terenów objętych europejską siecią ochrony Natura 2000 mieli - podobnie jak w przypadku obwodnicy Augustowa w wariancie przez dolinę Rospudy - ekolodzy i UE. Komisja Europejska zgłaszała zastrzeżenia co do oceny oddziaływania inwestycji na populację ptaków na obszarze Natura 2000.

Trasa ma być oddana do użytku na koniec 2010 roku. Mieszkańcy Wasilkowa od lat czekają na obwodnicę; w ciągu doby przez środek tego miasteczka, leżącego koło Białegostoku, przejeżdża kilka tysięcy ciężarówek w ruchu tranzytowym na Białoruś.

Cała obwodnica Wasilkowa ma mieć 5 km długości. W stosunku do pierwotnej koncepcji drogowcy wprowadzili kilka zmian. M.in. wydłużony i podniesiony został most na rzece Czarnej (będzie pod nim przejście dla zwierząt), więcej jest też ekranów akustycznych; zaplanowano też dodatkowy most na cieku wodnym Panerka.

Do czasu przerwania budowy w sierpniu 2008 roku zrealizowano 40 proc. inwestycji za ponad 41 mln zł. Całość ma kosztować ok. 119 mln zł - poinformował w poniedziałek rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.

Przypomniał, że do tej pory zbudowano m.in. wiadukt nad torami kolejowymi do Sokółki oraz dwa inne, bez nawierzchni bitumicznej, przejście dla pieszych, podpory pod kolejny wiadukt.

Malinowski przypomniał, że obwodnica Wasilkowa ma być drogą jednojezdniową; dwujezdniowe będą tylko wjazdy na skrzyżowania w rejonie Św. Wody i Sochoni. Szerokość jednego pasa ma wynieść 3,5 metra plus utwardzone pobocza o szerokości 2 metry każde.

Kwestia budowy obwodnicy Wasilkowa była w 2007 roku dołączona do wniosku w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy przeciwko Polsce, który był skierowany przez KE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W związku z ogłoszeniem w marcu 2009 roku przez polski rząd, że obwodnica Augustowa będzie budowana w innym wariancie - przez Raczki, a nie przez Dolinę Rospudy, skarga z ETS została wycofana.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.