PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa Rotunda, rewitalizacja: Być może elementy oryginalnej konstrukcji

  • bad/PAP    1 kwietnia 2017 - 09:02
Nowa Rotunda, rewitalizacja: Być może elementy oryginalnej konstrukcji
Wizualizacja miejsca, w którym stoi warszawska Rotunda. Fot. mat. prasowe

W połowie marca 2017 r. zostały wstrzymane prace związane z rewitalizacją warszawskiej Rotundy.
• W przyszłym tygodniu zacznie się demontaż warszawskiej Rotundy pod okiem zespołu utworzonego przez konserwatora zabytków i właściciela budynku.

• Być może przy budowie nowej Rotundy zostaną wykorzystane elementy oryginalnej konstrukcji.

• Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów.

Rotunda to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy, mieści się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.

Rozbiórka Rotundy, która jest własnością banku PKO BP, rozpoczęła się na początku marca. Jednak kilka dni później Krasucki wydał decyzję o jej wstrzymaniu. Decyzja była ważna przez dwa tygodnie. Jak tłumaczył wówczas, wydanie decyzji o wstrzymaniu prac w Rotundzie wynika z faktu, że w efekcie dotychczasowych prac rozbiórkowych wyszło na jaw, że wciąż istnieje "autentyczna, bardzo nowatorska, jak na swoje czasy, konstrukcja" tego obiektu.

Krasucki poinformował, że w piątek odbyło się jego spotkanie z przedstawicielami banku, z udziałem m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków i ekspertów.

Jak podkreślił, udało się na podstawie zdjęć i dokumentów archiwalnych ustalić "bezsprzecznie", że stalowa konstrukcja Rotundy jest oryginalna. Dodał, że oględziny konstruktora z ramienia biura konserwatora potwierdziły też stosunkowo jej dobry stan. Jednak, zaznaczył, minęły dwa tygodnie, podczas których ważna była jego decyzja o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy. W tym czasie wojewódzki konserwator zabytków miał możliwość wszczęcia postępowania w sprawie wpisu konstrukcji Rotundy do rejestru zabytków i objęcia jej ochroną.

"Z tego, co wiem, na dzień dzisiejszy taka decyzja nie została podjęta i tego wszczęcia postępowania nie ma. W tej chwili możemy tylko liczyć na dobrą wolę ze strony inwestora" - powiedział Krasucki.

Dlatego, jak zaznaczył, po upływie tych dwóch tygodniu, raczej nie wchodzi już w grę zachowanie całej starej konstrukcji. Według Krasuckiego pozostają rozwiązania "zamienne" polegające na wykorzystaniu części starych, oryginalnych elementów konstrukcji przy budowie nowej konstrukcji. Jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy nadają się one do wykorzystania.

W tym celi konstruktor zatrudniony przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków kończy ekspertyzę konstrukcyjną, która ma pozwolić na stworzenie wariantów wykorzystania elementów oryginalnej konstrukcji.

Ekspertyza zostanie przekazana bankowi we wtorek - zapowiedział Krasucki. "W piątek został już powołany roboczy zespół merytoryczny pomiędzy bankiem a stołecznym konserwatorem, w skład którego wchodzą konstruktorzy i architekt" - dodał stołeczny konserwator.

Podkreślił, że zespół ma "z pełną odpowiedzialnością" ocenić możliwości zastosowania oryginalnych elementów przy budowie nowego budynku Rotundy. W środę pod jego okiem ma się zacząć demontaż elementów Rotundy. Krasucki podkreślił, że będzie to demontaż pod nadzorem, a nie "drastyczna rozbiórka". "Zależy nam na tym, żeby to, co się da, co można, wykorzystać być może w nowym obiekcie, żeby zachować pewna ciągłość tej substancji materialnej" - wyjaśnił Krasucki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.