PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa siedziba Muzeum Literatury

  • PAP    19 stycznia 2012 - 09:41
Nowa siedziba Muzeum Literatury

Warszawskie Muzeum Literatury zyskało nowy budynek przy ul. Trawiastej 29, w którym znajdą się m.in. magazyny, pracownia konserwatorska oraz przestrzeń wystawiennicza.
W czwartek odbędzie się prezentacja nowego budynku z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika (zabierz głos/oceń marszałka).

Główna siedziba Muzeum Literatury znajduje się w zespole zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta i ul. Brzozowej w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydenta). Od trzech lat trwają prace przygotowawcze do ich remontu i modernizacji.

- Od lat Muzeum Literatury borykało się z brakiem przestrzeni m.in. do magazynowania książek. Nie mieściliśmy się już ze zbiorami w siedzibie głównej - mówił wicedyrektor Muzeum Literatury Henryk Banasiuk.

Rozwiązaniem problemu z przestrzenią okazał się budynek przekazany do dyspozycji Muzeum przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, który dofinansował także modernizację obiektu na kwotę 1,7 mln. zł. W ramach otrzymanej samorządowej dotacji wykonano m.in. gruntowną przebudowę wnętrz, naprawiono dach, izolację termiczną, wymieniono stolarkę drewnianą oraz wszystkie instalacje. Zakupiono także znaczną część specjalistycznego wyposażenia.

W nowym budynku Muzeum Literatury znajdą się magazyny biblioteki i działu sztuki. Na ul. Trawiastą trafi też wyposażenie gabinetu Melchiora Wańkowicza przekazane muzeum przez spadkobierców.

- W głównej siedzibie muzeum gabinet Wańkowicza był bardzo niewielki i ciasny, na Trawiastej wreszcie prezentowany będzie tak jak na to zasługuje - podkreśla Banasik. W nowym budynku zorganizowana zostanie nowa czytelnia (ta w głównej siedzibie muzeum będzie działać jak dotąd), a także sala spotkań. Władze dzielnicy Wawer mają nadzieję, że nowa placówka ożywi tutejsze życie kulturalne.

W budynku przy Trawiastej zorganizowano też pracownię konserwatorską - dotąd Muzeum Literatury nie miało takowej i konieczne konserwacje powierzano firmom z zewnątrz.

Muzeum Literatury jest instytucją współprowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.