PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa siedziba sądów w Elblągu za 54 mln zł

  • PAP    5 lipca 2013 - 14:31
Nowa siedziba sądów w Elblągu za 54 mln zł

54 mln zł ma kosztować budowa 11-piętrowej siedziby sądów rejonowego i okręgowego w Elblągu. Pieniądze na realizację inwestycji są - zapewnił w piątek minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
Inwestycję zrealizuje spółka Skanska, która podpisała w piątek w Elblągu umowę z przedstawicielami Sądu Okręgowego w Elblągu.

Uczestniczący w podpisaniu umowy Biernacki powiedział, że w Elblągu "w ciągu czterech lat powstanie nowoczesny budynek przystosowany do standardów, jakie muszą spełniać siedziby sądów, zapewniający jednocześnie godziwe warunki pracy sędziom i pracownikom".

Czytaj też: PO popiera weto ws. sądów. Inne kluby przeciw

Podkreślił, że w tegorocznym budżecie i w kolejnych zapewniono pieniądze na realizację inwestycji.

Nowa siedziba elbląskich sądów ma mieć powierzchnię 8,8 tys. m kw. W 11-piętrowym budynku będzie 18 sal rozpraw dla sądu rejonowego i 11 w sądzie okręgowym. Będą również sekretariaty wydziałów i inne pomieszczenia biurowe, a także archiwa, magazyny i pomieszczenie dla osób konwojowanych przez policję. Przewidziano trzy windy, w tym dwie dla petentów. Przed budynkiem powstanie parking na 52 samochody.

Obecnie wydziały sądów rejonowego i okręgowy w Elblągu znajdują się w trzech odległych od siebie lokalizacjach. Do nowej siedziby przeniosą się wszystkie wydziały obu sądów, poza karnymi. Wydziały karne pozostaną przy pl. Konstytucji 3 Maja. Ten budynek sądu sąsiaduje z aresztem śledczym, z którego doprowadzani są podsądni na rozprawy karne.

Budowa nowej siedziby elbląskiego sądu opóźniała się, bo na taką lokalizację nie zgadzała się pobliska spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielcy uważali, że w okolicy jest zbyt mało miejsca na parkingi, a uruchomienie sądu zwiększy jeszcze ruch samochodów. Obawiali się także, że tak wysoki budynek sądu może ograniczać dopływ naturalnego światła do mieszkań w spółdzielczych budynkach.

Sporna sprawa zakończyła się pod koniec ubiegłego roku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.