PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa strażnica na lotnisku w Dęblinie

  • AT    25 czerwca 2012 - 19:27
Nowa strażnica na lotnisku w Dęblinie

Firma Skanska wybuduje strażnicę Wojskowej Lotniskowej Straży Pożarnej na terenie kompleksu wojskowego na lotnisku w Dęblinie. Inwestycja zapewni bezpieczeństwo operacji lotniczych.
Kontrakt o wartości 7,3 mln zł netto zostanie zrealizowany dla 12. Terenowego Oddziału Lotniskowego w Warszawie. Prace potrwają do sierpnia 2013 r.

W ramach kontraktu zbudowany zostanie budynek strażnicy Wojskowej Lotniskowej Straży Pożarnej i zbiornika przeciwpożarowego. Zakres prac obejmuje roboty budowlano-instalacyjne oraz wyposażenie pomieszczeń technicznych w sprzęt i urządzenia technologiczne niezbędne do realizacji programowanych funkcji.

W ramach infrastruktury towarzyszącej powstanie plac manewrowo – postojowy dla pojazdów pożarniczych, chodniki, miejsca postojowe i płaszczyzny betonowe wraz z wyjazdami na drogi. Obiekt będzie posiadał oświetlenie zewnętrzne, a jego sieci zostaną przyłączone do uzbrojenia terenu.

<!-- pagebreak //-->

Dwa piętra strażnicy

Dwukondygnacyjny budynek strażnicy ma służyć do rozmieszczenia i utrzymania w gotowości sił i środków Wojskowej Lotniskowej Straży Pożarnej. Obiekt będzie wkomponowany w infrastrukturę lotniska w Dęblinie.

Strażnica będzie podzielona na część administracyjno – socjalną, garażową oraz techniczno – magazynową.

- Najniższą część budynku stanowić będą pomieszczenia funkcyjne związane z obsługą pojazdów i sprzętu gaśniczego, pralnia
i suszarnia, magazyny ubrań gazoszczelnych oraz pomieszczenie służące do ich utrzymania – mówi Andrzej Sitarski – Menadżer Projektu, Skanska. - Pierwsze piętro zajmą pomieszczenia dowódcy sekcji oraz komendanta i jego zastępcy, sala odpraw, magazyn i pomieszczenia gospodarcze. Na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia odpoczynku dla personelu, ześlizgów i gospodarcze oraz świetlica – dodaje Andrzej Sitarski.

Nie tylko lotnisko

Dęblin to nie tylko wojskowe lotnisko, którego początki sięgają okresu pierwszej wojny światowej – miasto słynie również ze „Szkoły Orląt”, przy której niespełna rok temu otwarto Muzeum Lotnictwa Polskich Sił Powietrznych. Działająca od 1927 r. Oficerska Szkoła Lotnictwa (dzisiejsza Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych) wyszkoliła tysiące lotników, w tym także bohaterów powietrznej bitwy o Anglię – lotników z Dywizjonu 303.

<!-- pagebreak //-->

Muzeum Sił Powietrznych to z kolei historia polskiego lotnictwa udostępniona zwiedzającym pod postacią stałej ekspozycji pod dachem oraz 60 obiektów plenerowych (samolotów, śmigłowców i stacji radiolokacyjnych) rozmieszczonych w centrum Dęblina.

Skanska w regionie

Budowa strażnicy lotniskowej straży pożarnej to kolejna inwestycja realizowana przez firmę Skanska na rzecz wojska, gdzie inwestorem jest Dwunasty Terenowy Oddział Lotniskowy w Warszawie. W ubiegłym roku wyremontowała ogrodzenie lotniska wojskowego w Dęblinie.

Na terenie województwa lubelskiego Skanska prowadziła szereg inwestycji. W Puławach wybudowała halę handlową dla sieci sklepów wielkopowierzchniowych Leroy Merlin oraz hipermarket „Tesco”, w Lublinie zrealizowała osiedle mieszkaniowe „Słoneczny Dom”, w Elizówce koło Lublina wybudowała halę handlowo – magazynową dla Lubelskiego Rynku Hurtowego.

Obecnie firma prowadzi prace związane z budową oczyszczalni ścieków w Nałęczowie oraz przebudową Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie. W Świdniku pod Lublinem realizuje kontrakt związany z budową infrastruktury lotniska, natomiast w Lubartowie buduje halę magazynową wraz z infrastrukturą dla firmy Roto – Frank.

Modernizowana jest także linia kolejowa nr 30 między Lublinem a Lubartowem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.