PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa tłocznia gazu za 120 mln

  • PAP    23 września 2011 - 15:18
Nowa tłocznia gazu za 120 mln

W Jarosławiu oddano do użytku zmodernizowaną tłocznię gazu. Inwestycja kosztowała ponad 120 mln zł i stanowi połączenie 11 gazociągów przesyłowych.
Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, który uczestniczył w otwarciu tłoczni podkreślił, że inwestycje jakie realizuje Gaz-System, takie jak budowa terminalu LNG czy otwarta niedawno tłocznia gazu w Goleniowie są dowodem na to, że "udało się zrobić to, co powinno być zrobione dawno".

- Udało się mówienie o bezpieczeństwie energetycznym zamienić na konkretne decyzje i działania, które z żelazną konsekwencją były realizowane. W ten sposób nasze bezpieczeństwo dostaw znacznie się zwiększyło - powiedział.

Grad dodał, że w ostatnich czterech latach udało się zrobić bardzo wiele w gazownictwie. - Wierzę, że kolejne cztery lata przyniosą rozwiązanie tych problemów, które w sektorze transportu i eksploatacji gazu, przez lata były nierozwiązywalne - podkreślił minister.

Zdaniem Grada, wszystkie inwestycje w gazownictwie, będą prowadzić do wzrostu konkurencji, co w konsekwencji doprowadzi do obniżki cen dla odbiorców gazu. - Pozytywnie wpłynie to także na całą gospodarkę - zaznaczył.

Czytaj też: Mapa gazu łupkowego w Polsce

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam w swoim wystąpieniu podkreślił, że oprócz inwestycji, o których mówił minister, firma planuje oddać na przełomie listopada i grudnia ok. 100 km gazociągu na Dolnym Śląsku.

- W ciągu tego roku oddamy w sumie do eksploatacji 200 km gazociągu. Dla porównania w latach 2000-2008 oddaliśmy 80 km. Więc w ciągu dwóch lat, oddaliśmy więcej niż w ostatnich kilku latach. To jest przełom, który potrzebny jest rynkowi, wzrostowi konkurencji na rynku gazu, potrzebny jest gospodarce - mówił Chadam.

Dodał, że dzięki nowej tłoczni spółka będzie mogła w sposób ciągły, niezawodny i przyjazny dla środowiska przesyłać gaz ziemny w tej części Polski.

Tłocznia Gazu Jarosław II przeznaczona jest do sprężania gazu importowanego, przesyłanego z terytorium Ukrainy poprzez węzeł Drozdowicze - Hermanowice oraz ze złóż krajowych zlokalizowanych w rejonie Jarosław - Przemyśl. Powstała w ciągu 18 miesięcy, koszt jej budowy wyniósł ponad 120 mln zł.

Nowy obiekt zastąpił dotychczas funkcjonującą tłocznię. Zdolność przesyłowa tłoczni wyniesie 300 tys. m sześc. gazu na godzinę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.