PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa wieża kontroli lotów w Jasionce

  • PAP    21 września 2013 - 09:46
Nowa wieża kontroli lotów w Jasionce

Prawie 20 mln zł kosztowało wybudowanie nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Wieża rozpocznie pracę w nocy z piątku na sobotę.
Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Jak podkreślił w piątek w Jasionce rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Grzegorz Hlebowicz, nowa 33-metrowa wieża jest trzykrotnie wyższa od starej.

„Nowy obiekt pozwoli kontrolerom na ogarnięcie wzrokiem całego pasa startowego. W przypadku starej wieży było to niemożliwe. Przez weekend obie wieże będą pracować równocześnie, na wypadek gdyby na nowym obiekcie nastąpiła nieprzewidziana awaria" - dodał rzecznik PAŻP.

Nowa wieża ma ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Została wybudowana obok nowego terminalu pasażerskiego, który został oddany do użytku w ub. r. Wieża wyróżnia się metalową elewacją wykonaną z blachy tytanowo-cynkowej; ma sześć kondygnacji.

Stanowiska kontrolerskie zostały wyposażone w nowoczesny system radiokomunikacyjny i sprzęt teleinformatyczny i teletransmisyjny. W kontroli lotów na lotnisku w Jasionce zatrudnionych jest 20 osób, w tym dwie kobiety. Pracują na trzy zmiany.

Inwestycja była dofinansowana z unijnego Programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć m.in.: do Frankfurtu, Warszawy, Gdańska, Paryża, Rzymu, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton) i Bristolu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.