PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa wieża kontroli lotów w Krakowie

  • PAP    7 grudnia 2011 - 13:00
Nowa wieża kontroli lotów w Krakowie

Do końca 2014 r. Lotnisko Kraków-Balice wzbogaci się o nową wieżę kontroli ruchu lotniczego oraz ośrodek radiolokacyjny z radarem. Obie inwestycje zrealizuje Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej.
Jak poinformował dziennikarzy w środę rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz, rozstrzygnięty został przetarg na projekt krakowskiej wieży kontroli ruchu lotniczego. Zgodnie z planami jej budowa rozpocznie się wiosną 2013 roku i zakończy w czwartym kwartale 2014 roku.

Czytaj też: Nowe inwestycje na krakowskim lotnisku

„Nowa wieża to strategiczna inwestycja dla rozwoju krakowskiego portu i regionu. Górując nad widnokręgiem, stanie się jednym ze znaków rozpoznawczych” – zaznaczył Hlebowicz.

Obiekt stanie na działce należącej do PAŻP. Będzie miał ponad 32 metry wysokości i blisko 1,7 tys. metra powierzchni użytkowej.

PAŻP równolegle z budową wieży urządzi też nowy ośrodek radiolokacyjny z nowym radarem. Planuje się posadowić go w miejsce aktualnie pracującego, 15-letniego urządzenia. Na ten cel wykorzystany zostanie istniejący budynek techniczny.

Nowy radar wyposażony będzie w system Mode S, który pozwala na rozszerzenie zakresu informacji o statku powietrznym, m.in. o dodatkowe dane identyfikacyjne, dokładniejsze wskazania wysokości oraz inne parametry lotu.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim lotnisku Chopina) lotniskiem w Polsce. W zeszłym roku obsłużył blisko 2,9 mln pasażerów. W obecnym sezonie zimowym lotnisko oferuje połączenia regularne do 36 portów (32 miast) w 14 krajach, które wykonuje 13 linii lotniczych – osiem tradycyjnych oraz pięć niskokosztowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.