PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe archiwum w Radomiu pomieści 10 tys. akt

  • RadomNews.pl    16 sierpnia 2013 - 09:10
Nowe archiwum w Radomiu pomieści 10 tys. akt

Trwa przeprowadzka ze starego do nowego archiwum przy ul. Wernera 7 w Radomiu. Pracownicy placówki mają do przeniesienia prawie cztery tysiące akt. Budynek ma już zainstalowane logo Archiwum Państwowego.
Dokumenty, które należy przenieść ze starej siedziby do nowej, są niezwykłe ważne. Nie wolno dopuścić do ich zniszczenia lub pogorszenia obecnego stanu, dlatego też część akt została przewieziona do stolicy, by je oczyścić i zdezynfekować. Pozostałe są przewożone bezpośrednio do budynku przy ul. Wernera 7 do specjalnie przygotowanych pomieszczeń z wentylacją i niepylącymi ścianami.

Przeprowadzka może potrwać nawet dwa miesiące. Nie mniej jednak nowa siedziba archiwum ma być otwarta od 25 października.

Budowa tej placówki kosztowała ok. 13 mln zł. Była zaplanowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Chodziło o poprawę infrastruktury i jakości przechowywania i udostępniania posiadanych zbiorów. Budowa była możliwa dzięki porozumieniu zawartego między wicewojewodą mazowieckim, prezydentem miasta Radom, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych oraz dyrektorem Archiwum Państwowego w Radomiu.

Budynek radomskiego archiwum ma prawie 2,5 tys. mkw powierzchni użytkowej. Magazyny mają pomieścić ok. 10 tys. akt. Archiwum ma w swoich zasobach dokumenty z XIX i XX w. Dotyczą one m.in. historii miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.