Nowe atrakcje w kopalni "Guido" w Zabrzu

O podwieszaną kolejkę górniczą, która zostanie udostępniona turystom oraz o zrewitalizowaną komorę K8, która stanie się miejscem kultury, wzbogaciła się Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu. Otwarcie obu atrakcji zaplanowano na najbliższą sobotę.
Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido", powstała w 1855 r. W 1967 utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował "Skansen Górniczy Guido". Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. - dzięki współpracy samorządów miejskiego i wojewódzkiego - w kopalni udostępniono turystom oba poziomy: 170 m i 320 m.

Na głębokości 170 metrów prezentowane są m.in. praca górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Idąc kilkusetmetrową trasą można też obejrzeć podziemne stajnie i narzędzia.

Najciekawszą częścią poziomu 320 jest ponaddwukilometrowa trasa turystyczna z autentyczną współczesną ścianą wydobywczą i potrzebnymi do urobku i dostawy węgla maszynami, m.in. kombajnem górniczym i przenośnikami. Prócz tego w komorach na tym poziomie organizowane są różne uroczystości, np. barbórkowe karczmy górnicze, a także imprezy w ramach projektów "Poziom sztuki" czy "Muzyka na poziomie".

Obie nowe inwestycje w "Guido" przeprowadzono 320 metrów pod ziemią. Zasilaną elektrycznie kolejkę o łącznej długości 360 metrów zainstalowano w tzw. przekopie wentylacyjnym, będącym jedną z dwóch głównych wyrobisk tego poziomu. Na początku i na końcu trasy zamontowano stacje wsiadania i wysiadania, mniej więcej w połowie trasy wykonano stanowisko serwisowe. Konieczne też było wyposażenie wyrobiska w odpowiednie instalacje elektryczną, sterowniczą i sygnalizacyjno-ostrzegawczą.

Jak przekonują przedstawiciele kopalni, będzie to prawdopodobnie jedyna w Europie podwieszana kolejka górnicza udostępniona turystom. Kolejki takie instaluje się zwykle w bocznych ciągach transportowych kopalń - do transportu materiałów i ludzi. Są elastyczniejsze w zastosowaniu od kolejek spągowych (torowych). Zamiast budowy kosztochłonnych i trudnych w utrzymaniu torowisk, ich trasy jezdne podwiesza się np. do obudów wyrobisk.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE