PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe centrum komunikacyjne w Szczecinie

 • lk    21 grudnia 2010 - 12:26

W Szczecinie powstanie nowoczesne Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Przebudowany będzie dworzec kolejowy Szczecin Główny oraz zrewitalizowane będą tereny wokół niego.
W pobliżu dworca powstanie centrum przesiadkowe w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. W tym miejscu nastąpi integracja transportu kolejowego, samochodowego, autobusowego i tramwajowego – informuje urząd miasta w Szczecinie.

Plan zakłada, że przebudowa dworca zakończy się do 31.12.2014 roku. Inwestycja będzie oddawana etapami i dzięki temu goście, którzy przybędą w 2013 na finał regat The Tall Ships Races będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego obiektu.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podpisał umowę o współpracy z przedstawicielami dwóch spółek kolejowych: Polskich Kolei Państwowych SA i PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Intencją umowy jest współpraca w zakresie realizacji i koordynacji prac związanych z przebudową dworca kolejowego Szczecin Główny w Szczecinie. Zmodernizowane zostaną także ciągi komunikacyjne położone na terenie PKP SA. Zmieniony będzie też sposób zagospodarowania terenów położonych w jego sąsiedztwie. Przebudowana zostanie również ul. Kolumba.

Zakres prac ma objąć: dokończenie remontu i przebudowy budynku Dworca Głównego, przebudowę terenów wokół Dworca Głównego w szczególności przebudowę układu tramwajowego, samochodowego oraz pieszego, modernizację ulicy Kolumba. Powstanie także parking na 150 samochodów.

Zgodnie z ustaleniami PKP SA razem z samorządem Szczecina zlecą wykonanie opracowania koncepcji urbanistycznej związanej z realizacją projektu. W oparciu o koncepcję przygotowanie będzie odrębne porozumienie, w którym zostanie określony szczegółowy zakres obowiązków PKP i miasto.

Polskie Koleje Państwowe złożyły wniosek o dofinansowanie środkami unijnymi  modernizacji dworca kwotą 122 milionów zł.

Czytaj też:

Jest umowa na dworzec w Poznaniu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Marlena, 2010-12-23 11:44:09

  Nareszcie! Teraz czas na szybki tramwaj.
 • Aleksander, 2010-12-23 11:37:46

  Wspaniale! Jako szczecinianie na to czekamy. Wreszcie będzie wszystko uporządkowane, wygodne i będzie to wyglądało jak w prawdziwej europejskiej metropolii. Fajnie by było gdyby w nowym Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym był także Szczeciński Szybki Tramwaj. Tak jak w Krakowie a jeszcze bardziej n...owocześniej! Najnowocześniej w Polsce!  rozwiń
 • Robert, 2010-12-22 23:05:55

  Bardzo dobra wiadomość dla Szczecinian i wszystkich mieszkańców Zachodniopomorskiego.