PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Centrum Łodzi, konkurs na zagospodarowanie rynku: Wpłynęło 18 prac

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 12:35
Nowe Centrum Łodzi, konkurs na zagospodarowanie rynku: Wpłynęło 18 prac

Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta (fot.uml.lodz.pl)

• W konkursie na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi wpłynęło 18 prac.
• Plac ten ma być "jedną z kluczowych przestrzeni publicznych miasta".
• Ogłoszenie wyników zaplanowano na 11 marca.
Osiemnaście prac wpłynęło na konkurs architektoniczny na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi wraz z przyległymi terenami - poinformowała Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu.

Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar o powierzchni 100 ha w ciągu najbliższych lat ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną. Najważniejszym elementem NCŁ będzie nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który będzie częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich, tramwajów i parkingi.

Na terenie NCŁ kończy się rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1. Powstanie w niej m.in. interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Na obszarze Centrum zostanie też przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk. W sumie zainwestowanych zostanie ponad 2 mld zł.

Konkurs architektoniczny na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi, nazywanego obecnie rynkiem Katarzyny Kobro (była jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczyni polskiego konstruktywizmu) wraz z przyległymi terenami władze Łodzi ogłosiły w połowie grudnia ub. roku.

Według nich plac ten ma być "jedną z kluczowych przestrzeni publicznych miasta". Ma m.in. być łącznikiem z jednej strony z placem Dąbrowskiego i znajdującym się na nim Teatrem Wielkim oraz kontynuacją historycznego śladu ulicy Traugutta, prowadzącej wprost do ul. Piotrkowskiej.

Zwrócono również uwagę, że bezpośrednie sąsiedztwo dworca multimodalnego sprawia, że plac (rynek) będzie dostępny nie tylko dla mieszkańców Łodzi, ale również tych osób, które przyjadą do miasta. Zdaniem organizatorów konkursu, teren objęty konkursem jest bardzo ważnym składnikiem strategii rozwoju Łodzi "do wewnątrz", obejmuje obszar w sercu miasta i ma doprowadzić do "zacerowania" dotychczasowej "dziury urbanistycznej", jaką były do tej pory tereny kolejowe.

Według nich budowa podziemnego, multimodalnego dworca umożliwia zintegrowanie funkcjonalne terenu, a odpowiednia architektura budynków i zagospodarowanie przestrzeni da szansę na stworzenie nowego, atrakcyjnego miejsca. "Tutaj może i musi spotkać się współczesność i nowoczesność z historią, na możliwie najlepszym i najbardziej kreatywnym poziome na miarę XXI wieku" - podkreślają.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • jerzys, 2016-02-24 13:51:00

    Jak znam Łódź to całe przedsięwzięcie potrwa z 15 lat,przecież w tym mieście wszelkie prace inwestycyjne trwają latami /patrz:budowa dworca Łódź Fabryczna,a wcześniej centrum medycznego,które budowano 20 lat i jeszcze w pełni nie skończono - część budynków nadaje się już tylko do rozbiórki/.Łodziani...e nie ma się czym podniecać,konkurs rozstrzygnięty,a reszta jak Bóg da to obejrzycie może jeszcze za swego żywota.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: