PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz w 2020 roku

  • PAP/JS    19 września 2016 - 07:20
Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz w 2020 roku
Muzeum rocznie odwiedza znacznie ponad 1 mln osób z całego świata. (fot.pixabay)

• W 2020 r. gotowe ma być nowe Centrum Obsługi Odwiedzających były niemiecki obóz Auschwitz.
• Budowa powinna się rozpocząć w 2018 r.
• Projekt zostanie sfinansowany z funduszy UE oraz resortu kultury.
Muzeum rocznie odwiedza znacznie ponad 1 mln osób z całego świata. Budynek, w którym są obecnie obsługiwani, jest zbyt mały.

Jak powiedział wicedyrektor Muzeum Rafał Pióro najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku resort kultury ogłosi nabór projektów, z których najlepsze otrzymają dofinansowanie z funduszy UE. - Przygotowujemy się do tego - zapewnił. Pieniądze będą pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zdaniem Rafała Pióry, jeśli projekt budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających uzyska dofinansowanie, wówczas prace przy jego budowie rozpoczną się w 2018 r., a otwarcie mogłoby nastąpić już dwa lata później. Koszt szacowany jest na ok. 35 mln zł.

Centrum składało się będzie z parkingu, budynku recepcji oraz m.in. hostelu. Do Muzeum będzie można dojść przejściem pod przebiegającą tam ulicą. Dotychczas powstał już parking, który został przygotowany przed Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Ma powierzchnię 14 tys. m kw. i w przypadku odwiedzin ważnych gości można go wykorzystać jako lądowisko dla dowolnego typu śmigłowca. Jego budowa kosztowała 1,3 mln zł i sfinansowana została z budżetu państwa.

Czytaj też: Efekt 500 plus: Samorządy idą na pomoc dużym rodzinom

Nowe Centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w niej 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja wykonana w ten sposób w obozie.

W latach 1941-1943 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS, warsztat samochodowy, a część terenu użytkowano jako pole uprawne roślin paszowych.

Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa. Została zlikwidowana, a kilka lat temu zakupiona, stając się własnością Muzeum Auschwitz.

Budowa Centrum jest elementem "Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań", wspólnego projektu Muzeum i samorządu, którego celem jest stworzenie naturalnego pomostu między byłym KL Auschwitz a współczesnym miastem z ponad 800-letnią historią. Zakłada on zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Sołą - z myślą o turystach i mieszkańcach. Miałyby powstać m.in. ścieżki spacerowe, place zabaw, a także Park Pojednania Narodów z mostem dla pieszych. Całość ma zostać zrealizowana w latach 2015-2021.

Budynek, w którym obecnie obsługiwani są turyści, w przyszłości wykorzystany zostanie na potrzeby nowej wystawy głównej. Przekazywana w nim będzie niezbędna wiedza z historii lat 30. XX wieku, rozwoju nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.