PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe drogi w gminach i powiatach. Za 800 mln zł

  • MIW    23 marca 2016 - 15:10
Nowe drogi w gminach i powiatach. Za 800 mln zł
Dzięki dotacji zrealizowane zostaną 492 zadania na drogach powiatowych i gminnych. (Fot. : www.gddkia.gov.pl).

• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dołoży się do blisko 500 inwestycji samorządowych.
• Zainteresowanie przekroczyło możliwości finansowe resortu. 
• Jeśli pojawią się oszczędności przy przetargach, dofinansowane będą kolejne zadania.
Rozpoczęła się realizacja pierwszej edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. W tym roku na dotacje celowe na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przeznaczyło 800 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zrealizowane zostaną 492 zadania na drogach powiatowych i gminnych. Zgłoszonych kandydatur było jednak ponad trzy razy więcej.

- Cieszy skala zainteresowania samorządów udziałem w Programie, bo pokazuje to, że władze lokalne chcą zapewnić mieszkańcom nowoczesną infrastrukturę drogową. Dzięki wsparciu finansowemu rządu powstaną bardzo potrzebne i oczekiwane inwestycje, które pozwolą na wygodniejszy i bezpieczniejszy dojazd do pracy czy do szkoły – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Jak informuje resort, w ramach pierwszej edycji Programu do 16 urzędów wojewódzkich wpłynęło ogółem 1645 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 1,7 mld zł. Tymczasem dostępna na rok 2016 kwota - 800 mln zł - pozwala na dofinansowanie 492 zadań na drogach powiatowych i gminnych. MIB zapewnia, że w przypadku uzyskania oszczędności poprzetargowych, do realizacji będą kierowane kolejne zadania z list rankingowych.

Strategicznym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu i efektywności sektora transportowego oraz zwiększenie dostępności transportowej przez tworzenie spójnej, zrównoważonej i przyjaznej użytkownikowi sieci drogowej w wymiarze lokalnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bogdan, 2016-03-23 16:41:02

    W woj. Wlkp Wojewoda przywrócił do oceny merytorycznej 16 wniosków, ktore odpadły na etapie oceny formalnej. Nie przewiduje tego żaden przepis.