PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe inwestycje dzięki rozszerzeniu krakowskiej SSE

  • PAP    2 stycznia 2013 - 18:43
Nowe inwestycje dzięki rozszerzeniu krakowskiej SSE

- 10 nowych projektów inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 390 mln zł powstanie dzięki rozszerzeniu o około 70 hektarów obszaru krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Decyzję o zwiększeniu obszaru strefy podjęła w środę Rada Ministrów.
Jak poinformował w komunikacie resort gospodarki, rozporządzenie przyjęte przez rząd na wniosek ministra gospodarki wejdzie w życie 31 stycznia 2013 r.

Krystyna Sadowska, dyrektor ds. marketingu i promocji spółki Krakowski Park Technologiczny (KPT), która zarządza strefą poinformowała, że w związku ze zmianą granic, na terenie SSE swoje inwestycje będą mogły zrealizować takie firmy jak: Valeo Autosystemy sp. z o.o., Motorola Solutions Systems Polska sp. z o.o., Dan Cake Polonia sp. z o.o., Can-Pack sp. z o.o, Integer.pl SA, SGL Carbon Polska SA oraz SN Super Snow. W sumie dzięki rozszerzeniu wymienione firmy rozpoczną 10 nowych projektów inwestycyjnych, na łączną kwotę ponad 390 mln zł.

Zaplanowane przez nie inwestycje przyniosą około 900 nowych miejsc pracy w branżach: motoryzacyjnej, outsorcingowej i chemicznej.

W Krakowie Motorola Solutions Systems Polska sp. z o.o. planuje do końca 2014 r. rozszerzyć działalność Centrum Finansowego FOSC i Procesów Biznesowych oraz Inżynierii Oprogramowania i IT, Rozwoju Projektów. W wyniku tej inwestycji powstanie co najmniej 150 nowych miejsc pracy.

W gminie Zabierzów spółka Integer.pl SA do końca 2014 r. utworzy centrum badawczo-rozwojowe nowych technologii pocztowych, w tym paczkomatów, a także innowacyjnych technologii logistyki pocztowej i kurierskiej. Centrum będzie się zajmować również projektowaniem nowych automatycznych urządzeń pocztowych i obsługujących je systemów informatycznych. Koszt inwestycji to 23 mln zł. Zatrudnienie znajdzie tam 10 osób.

Natomiast w Tarnowie będą realizowane dwie inwestycje spółek z Grupy Can-Pack działającej w branży opakowań. Do końca 2013 r. powstaną: zakład produkujący metalowe wieczka o wartości co najmniej 32 mln zł oraz wytwórnia zamknięć koronowych o wartości blisko 40 mln zł. W sumie pracę znajdzie tam ponad 60 osób.

Z kolei w Nowym Sączu koncern SGL Carbon Polska SA planuje budowę dwóch nowoczesnych zakładów. Pierwszy powstanie do końca 2016 r. za blisko 40 mln zł. Będą w nim produkowane płyty systemowe z grafitu ekspandowanego, wykorzystywane w systemach klimatyzacyjnych budynków. W drugim zakładzie, za ponad 43 mln zł, przetwarzany będzie grafit na materiał anodowy, w formie niewytwarzanej dotychczas w Europie, a służący do produkcji wielkopojemnościowych, litowo-jonowych ogniw energetycznych. Oba zakłady zatrudnią w sumie ponad 100 pracowników.

W gminie Czorsztyn firma z branży maszynowej SN Super Snow sp. z o.o. wybuduje nowy zakład wytwarzający sztuczny śnieg na skalę przemysłową. Koszt inwestycji, której zakończenie planowane jest na koniec 2014 r., to ponad 20 mln zł. W zakładzie będzie pracowało około 30 osób.

Inwestycje polegające na rozbudowie i modernizacji istniejących zakładów realizowane będą przez Valeo Autosystemy oraz Dan Cake Polonia.

Valeo Autosystemy sp. z o.o. planuje realizację dwóch inwestycji modernizacyjnych w zakładzie w Skawinie i Chrzanowie. W Skawinie powiększony zostanie oddział systemu chłodzenia silnika oraz wycieraczek, a także dział badawczo-rozwojowy. Za ponad 92 mln zł wybudowane zostaną nowe budynki produkcyjne oraz zakupione maszyny i urządzenia. Nowa inwestycja wygeneruje co najmniej 433 nowych miejsc pracy. Przewidywany termin jej zakończenia to 31 grudnia 2014 r.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.