PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe inwestycje na lotnisku w Balicach

  • PAP    3 października 2012 - 20:05
Nowe inwestycje na lotnisku w Balicach

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice ogłosił przetargi na inwestycje, które zwiększą przepustowość portu do ok. 8 mln pasażerów rocznie. Najważniejszym przedsięwzięciem jest rozbudowa terminalu pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego.
Jak poinformowała rzecznik Kraków Airport Urszula Podraza, ukazało się właśnie ogłoszenie o przetargu, w którym lotnisko poszukuje generalnego wykonawcy na rozbudowę i przebudowę międzynarodowego terminalu pasażerskiego wraz z przyłączami zewnętrznej infrastruktury technicznej oraz kładką łączącą terminal z parkingiem wielopoziomowym i przystankiem kolejki, a także budowy i przebudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego.

W odrębnym postępowaniu przetargowym port wybierze firmę, która przebuduje drogi kołowania oraz rozbuduje płytę postojową dla samolotów.

Inwestycje zaplanowane na najbliższe trzy lata mają - zdaniem władz Kraków Airport - całkowicie zmienić wygląd krakowskiego lotniska. Ich całkowita wartość szacowana jest na około 1 mld zł.

Finansowane będą one z emisji obligacji o wartości do 615 mln zł, ze środków własnych oraz dofinansowania z Unii Europejskiej. Planowane jest też pozyskanie do spółki zarządzającej lotniskiem mniejszościowego inwestora finansowego.

Najważniejszą inwestycją portu jest rozbudowa terminalu pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego. Zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, w pierwszym etapie inwestycji będzie zbudowany nowy terminal. Następnie istniejący terminal międzynarodowy zostanie wyremontowany i oba budynki będą połączone w jedną bryłę.

Terminal pasażerski po rozbudowie będzie miał blisko 55 tys. m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 15 tys.), co pozwoli na odprawienie w ciągu roku ok. 8 mln pasażerów. Obiekt będzie posiadał cztery rękawy dla samolotów, w tym jeden rezerwowy.

Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny, z dodatkowymi pasami ruchu, ułatwi poruszanie się wokół terminalu, parkingu wielopoziomowego, hotelu czterogwiazdkowego oraz stacji kolejowej. Planowana jest także rozbudowa i modernizacja dróg kołowania oraz płyty postojowej dla samolotów.

Pierwsze z zaplanowanych inwestycji mają się zakończyć już w przyszłym roku, a wszystkie do 2016 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.