PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe inwestycje w SSE

  • AW    13 stycznia 2011 - 16:05

Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych w kujawsko-pomorskim odbiorą w piątek 14 stycznia w tutejszym urzędzie marszałkowskim przedstawiciele czterech inwestorów.
W Łysomicach nowe przedsięwzięcia inwestycyjne zrealizują japońska firma Poland Tokay Okaya oraz Apator, w Kowalewie Pomorskim Plastica, a w Grudziądzu W-tech.

- Czynimy duże starania aby Kujawsko-Pomorskie było regionem przyjaznym dla inwestorów. Stwarzamy dobre warunki do rozwoju przedsiębiorstw lobbując za utworzeniem specjalnych stref, na których mogą prowadzić działalność na preferencyjnych zasadach. Co roku lokują się w nich nowe firmy - mówi marszałek Piotr Całbecki - Wspieramy też działalność firm na Kujawach i Pomorzu przekazując na ten cel co czwartą złotówkę z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej przyznał zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której udziałowcem jest województwo kujawsko-pomorskie. Dokumenty dotyczą realizacji konkretnych inwestycji produkcyjnych w określonych podstrefach, precyzują wielkość nakładów na ich realizację oraz ilość nowych miejsc pracy, które powstaną po ich zakończeniu.

W Ostaszewie w gminie Łysomice, na powierzchni 5 hektarów powstanie nowoczesne centrum produkcyjno-rozwojowe aparatury
pomiarowej i łącznikowej. Planowana wartość inwestycji to 50 milionów złotych. Zatrudnienie znajdzie 100 osób.

Poland Tokai Okaya Manufacturing produkująca komponenty do telewizorów działa na terenie strefy ekonomicznej w Łysomicach od grudnia 2006 roku. Nowe zezwolenie pozwoli na zrealizowanie projektu inwestycyjnego, który rozszerzy dotychczasową działalność o produkcję metalowych komponentów, do odbiorców spoza sektora elektronicznego i technologii audiowizualnych. Spółka utrzyma zatrudnienie na poziomie 250 osób oraz zakupi nowe urządzenia do produkcji.

Trzecie już zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie we Frydrychowie w gminie Kowalewo Pomorskie otrzymała spółka Plastica, która jest częścią Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Inwestycja zakłada uruchomienie innowacyjnej technologii półfabrykatu, który pozwoli rozwijać nową jakość wyrobów higienicznych. Po jej zrealizowaniu w
podstrefie we Frydrychowie zatrudnienie wzrośnie do 560 osób.

Spółka W-tech zainwestuje ponad 2 miliony złotych na terenie hali w Grudziądzkim Parku Przemysłowym. Będą tu powstawać obudowy inwerterów (falowniki) dla klienta z branży energii odnawialnej. Planowane zatrudnienie to 20 osób.

W Kujawsko-Pomorskiem oprócz podstrefy w Łysomicach (Ostaszewo) od 2007 roku udało się utworzyć siedem nowych podstref Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: w Grudziądzu, Świeciu, Bydgoszczy, Kowalewie Pomorskim (Frydrychowo), Rypinie, Barcinie, oraz Toruniu. Decyzja o utworzeniu najnowszej z nich, na terenie toruńskiej Elany, zapadła pod koniec ubiegłego
roku. Łączny obszar podstref PSSE w naszym regionie to 610 hektarów, na których działa już 24 inwestorów. Do tej pory zainwestowano na ich terenie około 3 miliardów złotych, pracuje w nich 7200 osób.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.