PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe inwestycje w strefie "Invest-Park"

  • PAP    21 maja 2014 - 08:30
Nowe inwestycje w strefie "Invest-Park"

Budowa hal przemysłowych, tworzenie infrastruktury drogowej oraz przygotowanie kolejnych gruntów - to główne działania strefy "Invest-Park" skierowane do małych i średnich firm. Około 40 proc. firm działających w tej strefie to przedstawiciele tego sektora.
Jak powiedział Jacek Serdeczny z Departamentu Komunikacji Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) "Invest-Park", nowe hale przemysłowe powstaną w Wałbrzychu, Bolesławcu, Nowej Rudzie i Kłodzku.

"Koszt każdej z czterech hal to 5 mln zł. Budowa obiektów w Wałbrzychu oraz Nowej Rudzie już się rozpoczęła. Oczekujemy na pozwolenia na budowę pozostałych dwóch hal przemysłowych" - wyjaśnił.

Obiekty składać się będą z dwukondygnacyjnej części biurowej oraz jednopoziomowej hali produkcyjnej. Administracja do wykorzystania będzie miała powierzchnię 250 m2, w której znajdą się pomieszczenia w formule "open space". 2,5 tys. m2 części przemysłowej zostanie podzielone na cztery moduły. Obiekty zostaną wyposażone w pompy powietrza oraz panele słoneczne, które wspomagać będą system centralnego ogrzewania. Budowa czterech hal dla MŚP powinna zakończyć się do końca 2014 roku.

Według szefowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Barbary Kaśnikowskiej, nie każda firma z tego sektora jest w stanie pozwolić sobie na tak dużą inwestycję. "Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wynająć gotowe pomieszczenia, które wyposażą jedynie w swoje urządzenia i linie produkcyjne" - dodała.

W Wałbrzychu przygotowywane są również grunty inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przy ulicy Villardczyków powstaną trzy platformy inwestycyjne o łącznej powierzchni 12 hektarów. Z kolei w Sycowie "Invest-Park" wybuduje drogę wraz z wjazdem od trasy powiatowej. Prace te są na etapie projektowania. W planie jest również przygotowanie sześciu działek o łącznej powierzchni 9 ha. 23 maja odbędzie się pierwszy przetarg na dwie z nich.

"Prowadzone są wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jedna z firm już zadeklarowała chęć wynajmu jednego z czterech modułów hali w Bolesławcu" - dodał Serdeczny.

Firmy z sektora MŚP w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park" do tej pory zainwestowały blisko 1,4 mld zł i zatrudniły łącznie około 3,5 tys. pracowników. Korzyścią dla przedsiębiorców inwestujących w strefach ekonomicznych są m.in. zwolnienia w podatku dochodowym. Maksymalna pomoc publiczna dla firm średnich wynosi nawet 45 proc., natomiast dla małych i mikro przedsiębiorstw - 55 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.