PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe lotniska na mapie kraju

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    6 kwietnia 2011 - 07:56
Nowe lotniska na mapie kraju

Trzy nowe porty mają powstać w 2012 r. Budowa lotniska pod Białymstokiem jest coraz mniej realna. Pierwszy ma ruszyć port w Modlinie.
Koszt budowy portu w Modlinie szacowany jest na 305 mln zł, z tego ponad 76 mln zł ma pochodzić z dotacji unijnych. Budowany terminal ma obsługiwać ok. 1,8 mln osób rocznie, głównie pasażerów tanich linii lotniczych – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Protest ekologów niezasadny, będzie lotnisko

W Świdniku pod Lublinem powstaje lotnisko, które w pierwszym roku swojej działalności ma obsłużyć 180 tys. osób. Po pięciu latach przez port ma przewijać się ok. 1 mln podróżnych rocznie. Kosz budowy portu to 350 mln zł. Inwestycja będzie sfinansowana z pieniędzy własnych, dotacji unijnych i emisji obligacji.

Z emisji obligacji port chce pozyskać 180 mln zł. Organizatorem emisji ma być Bank Gospodarstwa Krajowego.. Lotnisko ma zostać uruchomione w przyszłym roku, najprawdopodobniej w jego drugiej połowie.

Czytaj też: Wiadomo, kto wyłoży 180 mln na lotnisko

Gdynia ma samoloty przyjmować już na Euro 2012. Lotnisko lokalne powstaje na 250 ha użyczonych gminie Kosakowo na 30 lat przez wojsko. Terminal do obsługi pasażerów ma mieć powierzchnię 3,7 tys. mkw. Budowa ma kosztować 60 mln zł. Prace sfinansują gminy Gdynia i Kosakowo. Władze spółki chcą, by port był gotowy do Euro 2012.

Czytaj też: Lotniska szukają inwestorów

Po unieważnieniu przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej pod znakiem zapytania stoi budowa lotniska w Tykocinie pod Białymstokiem. Inwestycja ma być współfinansowana z regionalnego programu operacyjnego Podlasia. Kwota wsparcia to ok. 350 mln zł. By wykorzystać te pieniądze, budowa musi ruszyć najpóźniej w przyszłym roku. To wydaje się mało prawdopodobne – przewiduje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Władze nie odstąpią od budowy lotniska

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.