PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe powierzchnie dla nowoczesnego biznesu

  • PAP    12 grudnia 2013 - 07:37
Nowe powierzchnie dla nowoczesnego biznesu

Nowy dwupiętrowy budynek oferujący powierzchnie dla dwunastu firm powstanie na terenie Technoparku Gliwice. Uzupełni on istniejący obiekt, w którym działa ponad 20 nowoczesnych przedsiębiorców - w znacznej części wywodzących się z Politechniki Śląskiej.
Powołany w 2004 r. Technopark Gliwice to wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. W sąsiedztwie gliwickiego kampusu tej uczelni znajduje się pierwszy budynek Technoparku. Jego budowa rozpoczęła się latem 2006 r. W maju 2008 r. ulokowały się tam pierwsze firmy.

W obiekcie o powierzchni ponad 2 tys. m kw. działa ponad 20 firm. Część z nich to przedsiębiorstwa wysokich technologii. Zdecydowana większość to nowe inicjatywy - firmy, których właścicielami lub osobami zatrudnionymi są w większości absolwenci uczelni wyższych, głównie Politechniki Śląskiej. Budynek ten już jakiś czas temu został w pełni zagospodarowany.

W środę gliwicki samorząd poinformował o przetargu na rozbudowę i doposażenie Parku Naukowo-Technologicznego. Chodzi o budowę nowego dwupiętrowego budynku, który ma stanąć przy ul. Wincentego Pola - naprzeciw istniejącego obiektu,

Na trzech kondygnacjach nowej części Technoparku mieścić mają się laboratoria komputerowe i pomieszczenia biurowe. Łącznie dla nowych najemców przeznaczonych ma być ponad 1,1 tys. m kw. powierzchni wraz z miejscami parkingowymi. Budynek w całości będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wstępny koszt inwestycji oszacowano na 4,75 mln zł. Projekt zostanie dofinansowany ze środków obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Zakończenie budowy zaplanowano na koniec 2014 r.; zainteresowane najmem firmy mogą zgłaszać się już teraz.

Technopark zapewnia m.in. bliskość Politechniki Śląskiej, dostęp do nowoczesnych, kompletnie wyposażonych pomieszczeń i specjalistycznych urządzeń, a także szkolenia i doradztwo. Oferuje np. prowadzenie tzw. audytów innowacyjności czy też możliwość dołączenia do firm wirtualnego inkubatora, pozwalającego na zarejestrowanie firmy bez konieczności najmu lokalu.

Park koncentruje się na wspieraniu przedsiębiorczości akademickiej. Jego działania wspomogły dotąd utworzenie ok. 60 nowoczesnych firm, z których 16 działa nadal w siedzibie Technoparku.

Od 2009 r. park organizuje co roku Dzień Nauki i Przemysłu. Impreza ma pokazywać osiągnięcia innowacyjnych przedsiębiorstw, wyższych uczelni i jednostek naukowo-badawczych z woj. śląskiego w formie ciekawostek naukowych i technicznych, eksperymentów czy interaktywnych prezentacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.