PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe świetlice za unijne

  • AZA    22 października 2010 - 15:46

Mieszkańcy dwóch miejscowości Lutomia i Stachowice mogą cieszyć się z nowych obiektów użyteczności publicznej jakimi z pewnością są świetlice. Świetlica w Bojanicach zyskała nową elewację. W jej sąsiedztwie wybudowano również parking. Obecnie trwa generalny remont świetlicy w Mokrzeszowie.
Remont świetlicy w Lutomi Górnej objął wymianę pokrycia dachowego, wykonanie ocieplenia wraz w wykonaniem elewacji zew., wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. W sali głównej świetlicy wykonane zostały: docieplenia stropodachu i wykonany został sufit podwieszany, przeprowadzony został też remont posadzki. Ponad to wyremontowane zostało zaplecze kuchenne świetlicy, korytarze i klatka schodowa. Obiekt dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych.

Natomiast w przypadku budowy świetlicy w Stachowicach powstał obiekt o powierzchni użytkowej ponad 125 m2 z pełnym węzłem sanitarnym i kanalizacją deszczową. Wykonano oświetlenie zewnętrzne terenu w strefie wjazdu i lokalizacji budynku świetlicy, teren wokół świetlicy został utwardzony, a co najważniejsze obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie "Odnowa i rozwój wsi", na który władze gminy otrzymały 384 tys. zł. dotacji ( 75% kosztów kwalifikowanych).

To wszystko dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie „Odnowa i rozwój wsi”, na który władze gminy otrzymały maksymalny poziom dofinansowania ( 75% kosztów kwalifikowanych ). Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 1,77 mln zl. W 2006 r. dwie wsie z terenu gminy Świdnica: Pogorzała i Pszenno dzięki Programowi „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” poprawiły swoją infrastrukturę i estetykę, wykorzystując na ten cel ponad 760 tys. złotych z unijnych funduszy. W ramach dofinansowania wykonano m.in. remonty świetlic wiejskich, budowę parkingu i pętli autobusowej, przebudowano boisko sportowe oraz zagospodarowano teren cmentarza ewangelickiego.

W ramach projektów finansowanych z PROW 2007-2013 OŚ 4 LEADER – działanie 4.1/413. realizowanych w ramach LGD „Szlakiem Granitu” wykonano remont świetlicy w Bojanicach. Budynek został ocieplony, a następnie zyskał nową elewację. Wartość zadania wyniosła ok. 60,5 tys. zł. w tym dotacja na poziomie ok. 25 tys. zł.

Realizacja projektu przyczyniła się do zaspokojenia potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańców miejscowości Bojanic. Władze gminy Świdnica w maju br. wykonały systemem gospodarczym parking przy budynku świetlicy o powierzchni 270 m2, przy zaangażowaniu pracowników interwencyjnych. Po wykonaniu remontu świetlicy całość obiektu z pewnością zyskał na atrakcyjności szczególnie wśród mieszkańców samych Bojanic, dla których świetlica jest miejscem spotkań Rady Sołeckiej, dzieci i prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich.

W ramach tego samego programu zrealizowano projekt pn. „Zagospodarowanie centrum wsi Bystrzyca Górna pod potrzeby turystyczno-rekreacyjne”. W miejscowości powstały drogi i ścieżki, boisko do piłki plażowej, stół do tenisa stołowego, altanki, urządzenia do ćwiczeń, ławki i tablica informacyjna. Całość obiektu została ogrodzona. Wartość zadania wyniósł ok. 51,5 tys. zł. w tym dotacja na poziomie ok. 25 tys. zł. Projekt przyczynił się również do realizacji celu 3.2 „Poszerzenie i wypromowanie oferty wypoczynkowo-turystycznej partnerstwa” oraz rozwoju turystyki na obszarach wiejskich.

Obecnie trwa remont świetlicy w Mokrzeszowie. Do końca października 2010 r. zostaną wykonane nowe tynki wewnętrzne, podłoga, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Obiekt uzyska też nową elewację oraz zostanie odświeżony. Łączny koszt prac wyniesie ponad 200 tys. zł., w tym dofinansowanie w kwocie 136,9 tys. zł. z PROW 2007-2013 w ramach „Odnowy wsi”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.